Sydney.pl - voice, video, foto


Jest to portal pokazujący wybrane wydarzenia wśród Polonii sydnejskiej oraz w Polsce.
Będziemy również zamieszczać fotogalerie z miejsc w Sydney i okolic. (Każde zdjęcie powiększa się po kliknięciu na...)
Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy mają coś ciekawego do zaprezentowania.
Strona non profit. Istnieje od maja 2019r
__________________________________________________________________________________________________________________________________

piątek, 28 lutego 2020

Rocznice Historyczne (styczeń - luty 2020) - w opracowaniu Danuty Piotrowskiej

_____________________________________________________________________________

Kurier Historyczny

Co ukradli nam Szwedzi w czasie potopu?

Potop szwedzki z lat 1655-1660 był jednym z największych kataklizmów w historii Polski. Straty, jakie spowodował można chyba porównywać jedynie ze skutkami II wojny światowej. Szwedzcy najeźdźcy jednak nie tylko niszczyli, ale też grabili, pozbawiając nas wielu narodowych skarbów.

Masowa grabież

Początkowo nic nie wróżyło takiego obrotu sprawy. Szwedzkie dowództwo starało się trzymać w ryzach swoich żołnierzy i nie dopuszczać do nadmiernych grabieży. Nie było to łatwe, bowiem bogata Rzeczpospolita przy ubogiej, skalistej Szwecji uchodziła za kraj mlekiem i miodem płynący. Szwedzi jednak rekompensowali sobie początkową powściągliwość dużymi kontrybucjami i innymi fiskalnymi obciążeniami. W Krakowie np. okupanci nałożyli podatek od wszystkich transakcji kupna i sprzedaży. Do tego dochodziły obowiązki związane z utrzymaniem żołnierzy, zapewnieniem im zakwaterowania, żywności, a nawet darmowego piwa.

Więcej:


Pochód Szwedów do Kiejdan - obraz Józefa Brandta
_____________________________________________________________________________

Polskie Radio 24.pl

"Mazurek Dąbrowskiego" - hit, który przeszedł do historii
26 lutego 1927 roku "Mazurek Dąbrowskiego" został oficjalnie uznany za hymn państwowy. Stało się to po dojściu do władzy eks-legionistów, uważających się za spadkobierców idei i czynów żołnierzy gen. Jana Henryka Dąbrowskiego.
Więcej:
https://www.polskieradio24.pl/39/156/Artykul/789565,Mazurek-Dabrowskiego-hit-ktory-przeszedl-do-historii

Image result for mazurek Dąbrowskiego
Image result for mazurek dąbrowskiego słowa wszystkie zwrotki

_____________________________________________________________________________

Jolanta
Turczynowicz-Kieryłło


Rodzina

Rodzina ojca adwokata Edwarda Turczynowicza pochodzi z Wilna, zaś rodzina matki Lidii Turczynowicz z domu Fentzel z Małopolski. Wilno, Kraków, Biała (dzisiaj Bielsko – Biała), Bydgoszcz, Toruń, Piła to miasta które szczególnie zapisały się w historii rodziny. 
W rodzinie Turczynowiczów (herbu Gozdawa) adwokatów, samorządowców, artystów, architektów i lekarzy łączyło zamiłowanie do lotnictwa i sportu. Rodzina ze strony matki Lidii Fentzel to rodzina matematyków, ekonomistów, przedwojennych urzędników skarbowych, sędziów.

więcej:
http://turczynowicz-kieryllo.pl/rodzina/



_____________________________________________________________

Polskie Radio 24.pl

Fryderyk Chopin – wirtuoz fortepianu

210 lat temu urodził się jeden z najwybitniejszych pianistów i kompozytorów w historii muzyki. Fryderyk Chopin jest jednym z najbardziej znanych na świecie Polaków. Stefan Żeromski mówił o nim, że za jego twórczość oddałby nawet Mickiewicza.

Image result for chopin


Fryderyk Chopin urodził się w 1810 roku – tyle można stwierdzić z całkowitą pewnością. Istnieją bowiem dwie daty urodzin wybitnego kompozytora i obie są równie prawdopodobne. Jak napisał historyk Adam Zamoyski w biografii Chopina:

"Księga chrztów w kościele parafialnym w Brochowie koło Żelazowej Woli wykazuje jako datę urodzenia dzień 22 lutego, ale rodzina Chopinów i sam kompozytor zawsze podawali 1 marca. By jeszcze bardziej skomplikować sprawę, ilekroć wspominano go w prasie albo gdy jako dziecko pojawiał się publicznie, wciąż dodawano mu jeden rok, i stąd wrażenie, podtrzymywane przez niektórych jego bliskich przyjaciół, że urodził się w 1809 roku."

Więcej:
https://www.polskieradio24.pl/39/156/Artykul/2459994



______________________________________________________


Image result for budowa kolejki na Kasprowy wierch
Image result for budowa kolejki na Kasprowy wierch

A w Krakowie......koło Krakowa
21 lutego 1936 roku uruchomiono kolej linową na Kasprowy Wierch.
Inicjatorem realizacji tego przedsięwzięcia był ówczesny wiceminister transportu i prezes Polskiego Związku Narciarskiego Aleksander Bobkowski.
Budowę kolejki rozpoczęto 24 lipca 1935 roku. Pracowało przy niej 1000 robotników pochodzących z Podhala, Nowego Sącza, Krakowa, a nawet Tarnowa. Wszystkie elementy kolejki transportowano w górę przy użyciu koników huculskich. Wielkie elementy, wagoniki i maszyny powstały w Stoczni Gdańskiej.
Już w 1934 roku roku ujawniono pierwsze plany budowy kolejki na Kasprowy Wierch. Nie spotkały się one jednak z przychylnym przyjęciem środowisk i działaczy ekologicznych.
Budowa kolejki pociągnęła za sobą kolejne inwestycje: obserwatorium na Kasprowym Wierchu, tzw. ceprostradę (znad Morskiego Oka na Szpiglasową Przełęcz), hotel na Kalatówkach.
Kolejka na Kasprowy Wierch była pierwszą tego typu inwestycją w Polsce i 60 na świecie.
Pierwsi pasażerowie mogli z niej skorzystać 15 marca 1936 roku.

___________________________________________________________________________


Image result for zygmunt krasiński

"Cokolwiek będzie, cokolwiek się stanie,
Czy strach i popłoch zdejmie ziemię wszędzie,
Aż świat od osi zadrży po krawędzie;
Czy mądrość święta w pokoju zasiędzie
I pod nią ziemia ta odetchnie biedna -
A ona wszystko zgodzi i pojedna;
Cokolwiek będzie, cokolwiek się stanie,
Jedno wiem tylko: sprawiedliwość będzie,
Jedno wiem tylko: Polska zmartwychwstanie,
Jedno wiem tylko: na dziejów przestrzeni
Grób nasz nam w życia gmach się przepromieni.
Jedno wiem tylko: krzykniemy serdecznie:
"Bądź Ty pochwaleń, święty Boże, wiecznie!"


Zygmunt Krasiński " Tęsknota" 1857r.

Mówił o sobie, że jest “wierszokletą z niebiańskimi dźwiękami w sercu”.
Zyg­munt Kra­siń­ski ( Na­po­le­on Sta­ni­sław Adam Fe­liks Zyg­munt Kra­siń­ski) - poeta, dramatopisarz, powieściopisarz, filozof, urodził się w Paryżu 19 lu­te­go 1812 roku.
Obok Juliusza Słowackiego i Adama Mickiewicza za­li­cza­ny do gro­na Trzech Wiesz­czów narodowych. Do dzi­siaj jest uwa­ża­ny za jed­ne­go z naj­więk­szych po­etów pol­skie­go ro­man­ty­zmu.

Po­zo­sta­wił po so­bie ta­kie dzie­ła jak Powieści gotyckie, Nie-Boska komedia, Przedświt Psalmy przyszłości, Fantazja życia czy Listy do Delfiny Potockiej.

Zmarł w Paryżu 23 lutego 1859 roku, a więc zaledwie po czterdziestu siedmiu latach bogatego, treściwego życia.

_________________________________________________________________________________


Tylko trzy ruchy, trzy maźnięcia farbą lub kredą – aby nakreślić znak Polski Walczącej i wlać nadzieję w serca Polaków, pokazać, że jeszcze nie zginęła. Tak niewiele, a ile to wymagało odwagi…
77 lat temu dowódca Armii Krajowej gen. Stefan Rowecki „Grot” rozkazał oznaczanie akcji sabotażowych i dywersyjnych AK znakiem Kotwicy Polski Walczącej❗

"Kotwica" jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem Polskiego Państwa Podziemnego. Wybrana została w konkursie, ogłoszonym na początku 1942 roku przez Biuro Informacji i Propagandy KG AK, na znak dla Organizacji Małego Sabotażu „Wawer”. 
Po raz pierwszy Kotwica Polski Walczącej pojawiła się na ulicach Warszawy 20 marca 1942 roku.

Obraz może zawierać: 1 osoba
Obraz może zawierać: tekst
_________________________________________________________________________________

Polskie Radio 24.pl

Stefan Czarniecki. Jeden z dwóch Polaków uwiecznionych w hymnie

16 lutego 1665 roku zmarł Stefan Czarniecki, hetman polny koronny, wojewoda ruski, kijowski. W czasie potopu szwedzkiego wsławił się odważnymi działaniami przeciw wojskom króla Szwecji Karola X Gustawa.

Stefan Czarniecki zmarł 16 lutego 1665 roku, jego śmierć jest otoczona tajemnicą. Z jednej strony mówi się, że był wcześniej ranny, z drugiej, że został otruty. Szerzyła się też wieść, że otrzymał ogromne sumy (200 tysięcy złotych), również na wypłatę żołdu. Podobno żołnierze nigdy tych pieniędzy nie otrzymali. Nie ulega jednak wątpliwości, że wyszedłszy z dołów społeczeństwa szlacheckiego umierał jako magnat, jeden z potężniejszych w Koronie.
- Stefan Czarniecki jest jednym z dwóch Polaków uwiecznionych w hymnie narodowym. Podobno jednak na miejsce w hymnie absolutnie nie zasłużył, okradał kościoły, nie płacił żołdu i mordował jeńców - mówił redaktor Andrzej Sowa.


więcej:
https://polskieradio24.pl/39/156/Artykul/782866,Stefan-Czarniecki-Jeden-z-dwoch-Polakow-uwiecznionych-w-hymnie

Image result for stefan czarniecki

________________________________________________________________________________

Polskie Radio 24.pl

Kazimiera Iłłakowiczówna. Poetka i sekretarz Piłsudskiego

37 lat temu w Poznaniu zmarła Kazimiera Iłłakowiczówna. Była nie tylko oryginalną poetką. Karierę urzędniczki postrzegała w kategoriach służby Polsce. Posługiwała się biegle sześcioma językami.
Wczesne lata

Kazimiera Iłłakowiczówna przyszła na świat 6 sierpnia 1892 roku w Wilnie. Była dzieckiem z nieformalnego związku nauczycielki języków obcych Barbary Iłłakowiczówny i Klemensa Zana - syna Tomasz Zana, bliskiego przyjaciela Adama Mickiewicza. Miała starszą siostrę Barbarę. Matka, zdająca sobie sprawę z tego, jakie brzemię spoczywa na nieślubnych dzieciach, już w chwili urodzenia córek, podała w metrykach, że należą do rodzin jej krewnych.

Wcześnie osierocona przez matkę została przekazana na wychowanie do wuja, który nie poświęcał jej czasu. Skarżącą się na tę sytuację dziewczynkę przeniesiono do dalekiej krewnej, hrabiny Zofii Buyno z Zyberk-Platerów. W tym domu, wychowując się w otoczeniu księgozbioru bogatego w literaturę piękną i dzieła o historii sztuki, otrzymała rodzicielską miłość. Z przybraną matką rozmawiała po francusku, z opiekunką po niemiecku, w szkole spotkała się z rosyjskim. Została także wysłana na kurs angielskiego do Oxfordu.

więcej:
https://www.polskieradio24.pl/39/156/Artykul/2263976,Kazimiera-Illakowiczowna-Poetka-i-sekretarz-Pilsudskiego

Image result for iłlakowiczówna i piłsudski
Image result for ,Kazimiera-Illakowiczowna

_________________________________________________________________________________

Polskie Radio24.pl

Irena Sendlerowa: czyniłam ludzką powinność

- Tego, że trzeba pomagać potrzebującym nauczyłam się w domu rodzinnym. Dlatego nie jestem żadną bohaterką – mówiła Irena Sendlerowa, Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata, w Polskim Radiu w 2005 roku.

więcej:
https://www.polskieradio24.pl/39/156/Artykul/973435,Irena-Sendlerowa-czynilam-ludzka-powinnosc

Image result for irena sendlerowa

_________________________________________________________________________________

Mikołaj Kaczmarek - Kolor Historii - na facebook

Uratowała ok. 2,5 tys. dzieci z warszawskiego getta!!
110 lat temu urodziła się Irena Sendlerowa️.

Dzieci z getta wyprowadzała wraz ze współpracownikami na różne sposoby. Kanały – to klasyka. Ale były i inne sposoby – jak choćby przejeżdżające przez getto tramwaje, piwnice domów z gettem graniczących czy jeden z gmachów sądów i remizę strażacką. Strażacy i sanitariusze pomagali też dzięki swoim wozom – niemowlęta usypiano i przewożono w karetkach.

"Ludzi należy dzielić na dobrych i złych. Rasa, pochodzenie, religia, wykształcenie, majątek – nie mają żadnego znaczenia. Tylko to, jakim kto jest człowiekiem".

Irena Sendlerowa to jedna z najbardziej znanych polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Zmarła w 2008 roku.
Część jej pamięci.

Obraz może zawierać: 1 osoba, zbliżenie
________________________________________________________________________________

Krystyna Młodzianowska na facebook

Image result for wierzyński

"Jest jeszcze miłość, Raniona miłość
Samotna, gorzka,
Której nic nie odstraszy.
Dla "śmiesznej nędzy polskiej",
Dla sensu nad klęską
Wszystkiemu na przekór
Budować co można,
Co zbudowane
To nasze... "


frag."Nocna Ojczyzna " tomik Czarny Polonez 1968r.

"Sejsmograf zapisujący dolę narodu" - tak mówił o Wierzyńskim, Zbigniew Herbert.
Kazimierz Wierzyński - Kazimierz Wirstlein, tak brzmiało jego prawdziwe nazwisko ( nazwisko Wierzyński przyjął w roku 1912 r.) - poeta, prozaik, redaktor naczelny "Przeglądu Sportowego" i tygodnika "Kultura". Był złotym medalistą olimpijskim. Złoty medal zdobył za tomik "Laur olimpijski" (IX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie w 1928 roku. Konkursy sztuki i literatury rozgrywano podczas olimpiad w latach 1912-1948.)
i skamandrytą, którego wyklęła PRL.

We wrześniu 1939 roku wraz z zespołem "Gazety Polskiej" ewakuował się do Lwowa. Stamtąd przedostał się do Francji, a po 1941 roku przez Portugalię i Brazylię do Stanów Zjednoczonych. Po wojnie Poeta wybrał los uchodźcy, nigdy nie powrócił do Polski, nie akceptując uzależnienia ojczyzny od Związku Sowieckiego i władzy komunistycznej nad Wisłą.
W 1965 roku powrócił wraz żoną do Europy. Początkowo zamieszkali w Rzymie, ale dwa lata później przeprowadzili się do Londynu.
W latach 1944-56 zakazano nie tylko drukowania jego poezji, ale również jakichkolwiek informacji o nim w prasie, podręcznikach i encyklopediach. Dopiero po Październiku'56 zaczęły pojawiać się wzmianki o emigracyjnym poecie. W marcu 1968 roku ponownie poddany został ostracyzmowi.
13 lutego 1969 roku tęskniący za ojczyzną poeta napisał wiersz "Sen mara." Wieczorem tego samego dnia zmarł.


... Dziewięć lat później prochy poety sprowadzono do Polski i pochowano na Cmentarzu Powązkowskim.

________________________________________________________________________________

Muzeum II Wojny Światowej

14 lutego 1942 r. powstała Armia Krajowa


14 lutego 1942 r. powstała Armia Krajowa

14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski powołał Armię Krajową (AK). Była ona kontynuatorką Służby Zwycięstwu Polski (SZP) i Związku Walki Zbrojnej (ZWZ), formowanych do walki z okupantem niemieckim i sowieckim już od 1939 r. Pierwszym dowódcą AK został komendant główny ZWZ, gen. Stefan Rowecki „Grot”.

Przemianowanie ZWZ na AK w lutym 1942 r. znacząco podniosło rangę sił zbrojnych w Kraju: ze Związku stawały się one podziemnym Wojskiem Polskim, którego dowódcy powinny zostać podporządkowane wszystkie inne niepodległościowe organizacje wojskowe.

W czasie II wojny światowej Armia Krajowa była największym w Europie podziemnym wojskiem zorganizowanym do walki z okupantem niemieckim (i sowieckim). W 1944 r. jej liczebność sięgała ponad 350 tys. zaprzysiężonych żołnierzy, w tym ok. 10 tys. oficerów i ok. 35-40 tys. ochotników walczących w oddziałach leśnych.

Walka prowadzona przez AK była rozwijana na skalę niespotykaną w żadnym innym kraju okupowanej Europy. Wyróżniała ją ogromna różnorodność działań: wywiad, kontrwywiad, dywersja, niepodległościowa propaganda, łączność kurierska i radiowa, szkolenie kadr, legalizacja, pozyskiwanie broni, produkcja środków walki, a także obecność konspiracyjna w obozach jenieckich i obozach zagłady.


więcej:
https://muzeum1939.pl/14-lutego-1942-r-powstala-armia-krajowa/timeline/1258.html



_______________________________________________________________________________

Polskie Radio.pl

Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Góry i namiętności

Image result for Kazimierz Przerwa-Tetmajer

Był jednym z najpoczytniejszych poetów Młodej Polski i międzywojnia. Jego erotyki rozpalały zmysły kobiet, zaś opisy ukochanych Tatr zachwycały plastycznością. W poemacie życia artysty nie zabrakło jednak strofy tragedii.

Image result for Kazimierz Przerwa-Tetmajer

więcej:
https://www.polskieradio24.pl/39/156/Artykul/1374149,Kazimierz-PrzerwaTetmajer-Gory-i-namietnosci
_______________________________________________________________________

Polskie Radio.pl

Zaślubiny Polski z morzem w roku 1920. "Gest, który przeszedł do historii"

Image result for Zaślubiny z morzem - Polska wraca nad Bałtyk
Image result for gen józef haller


Już Gall Anonim pisał o rycerzach, którzy przyjeżdżają nad morze i biorą je w posiadanie. To polska tęsknota, a jednocześnie racjonalna świadomość niezbędności morza dla Polski - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Panfil. - I to w tych zaślubinach jest najważniejsze - dodał rozmówca Tadeusza Płużańskiego.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

więcej:
Image result for gen józef haller

___________________________________________________________

Mateusz Morawiecki na fb

Obraz może zawierać: 2 osoby, ludzie siedzą, broda i w budynku
Poza wszystkimi oficjalnymi aktywnościami udało mi się wczoraj odbyć niezwykłą rozmowę z panią Danielą Sową. Była tak poruszająca, że musiałem nieco zebrać myśli, ale na zawsze zostanie w mojej pamięci jako przykład brutalnego wpływu historii na los jednostki. Za życiem Pani Danieli skrywa się bowiem okrutna historia. Pani Daniela w 1962 roku siedziała na tej samej ławie oskarżonych co płk Andrzej Kiszka ps. „Dąb” – jeden z najdłużej walczących Żołnierzy Niezłomnych. Opowiadała mi o nim. O losach Wyklętych.
Andrzej Kiszka w konspiracji walczył od 1941 roku. Po wkroczeniu armii sowieckiej „Dąb” podjął się misji rozpracowania działań Milicji Obywatelskiej. Utrzymywał kontakt z partyzantami z oddziału por. Józefa Zadzierskiego „Wołyniaka”. Ujawnił się na mocy amnestii w 1947 roku. Następnie, uciekając przed sowieckimi służbami, dołączył do oddziału Adama Kusza „Garbatego”. Cudem wyrwał się z obławy. Od 1953 roku przez całe 9 lat ukrywał się w zbudowanym przez siebie bunkrze leśnym. Po odkryciu kryjówki „Dąb” został skazany na dożywocie. W końcu w sierpniu 1971 r. został warunkowo zwolniony. W III RP wniósł sprawę o rehabilitację. Ale sędziowie nie uznali za zasadne, aby odwołać wyrok komunistycznego państwa z początku lat 60.

W 2007 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Dopiero w grudniu 2018 roku Sąd Apelacyjny w Lublinie w pełni zrehabilitował Andrzej Kiszkę. Niestety, pośmiertnie.

W wolnej Polsce Andrzej Kiszka nie doczekał się sprawiedliwości przez blisko 20 lat. Przez dwie dekady komunistyczny wyrok brzmiał głośniej niż głos bohatera niepodległej Polski.

W trakcie naszej rozmowy Pani Daniela podkreślała, że sędziowie w wolnej Polsce w latach 90. na procesie rehabilitacyjnym zachowywali się jak sędziowie komunistyczni prowadzący jej proces 30 lat wcześniej. To dla niej znak ciągłości dawnego systemu. Systemu, przez który sama wiele wycierpiała. Straciła bowiem dwóch braci – obu w 1944 roku. Jeden zmarł na skutek rany postrzałowej zadanej w kręgosłup. Drugi został zamordowany przez sowiecki sąd polowy. Pani Daniela Wyszła z więzienia wcześniej, a zawdzięczała to… Janowi Olszewskiemu. Bo to właśnie Jan Olszewski wtedy, w latach 60. był jej obrońcą i walczył o wyciągnięcie jej z więzienia.

Dziękuję Pani Danieli za to świadectwo. Dziękuję za tę lekcję. Dziękuję za przypomnienie, jak bardzo potrzeba nam dziś w sądach prawdziwej sprawiedliwości.
I to wszystko w 69. rocznicę stracenia w więzieniu na Mokotowie Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, wspaniałego dowódcy polowego, do końca wiernego Polsce. I zarazem równo 98 lat od dnia narodzin Tadeusza Gajcego.


________________________________________________________________

Romuald Rzeszutek na fb

Obraz może zawierać: drzewo, na zewnątrz i przyroda

Tu była wieś...
9 lutego 1943 r. woj. Wołyńskie, powiat Sarny, gmina Antonówka, wieś Parośla - ukraińska dzicz spod znaku tryzuba i upa morduje 173 Polaków, swoich sąsiadów - mężczyzn, kobiety i dzieci, niemowlęta - widłami, siekierami, nożami, obcęgami i ogniem. Przeżyło tylko 12 osób...
Dzisiaj byli upowcy stroją się w mundurki byłej 14 Dywizji (ukraińskiej) Grenadierów Waffen SS-Galizien czyteż Batalionu SS-Nachtigall i oddają hołd ludobójcom...
Pamięć Ofiarom i wieczna hańba mordercom!
Brak dostępnego opisu zdjęcia.

_____________________________________________________________________

Romuald Rzeszutek na fb

6 lutego 1922 r. w Wilnie urodził się Witold Kieżun.
Oficer AK w stopniu porucznika, Powstaniec Warszawski, więzień sowieckich łagrów, nauczyciel akademicki, profesor ekonomii. Fragment wywiadu prof. Witolda Kieżuna dla portalu wpolityce.pl:
"W swojej książce „Patologia transformacji” z 2013 roku ujawniłem całą akcję Sorosa, którą zorganizował w 1989 roku. Transformacja gospodarcza w Polsce polegała m. in. na zlikwidowaniu 5914 państwowych przedsiębiorstw. Soros przeszedł teraz na emeryturę i koncentruje się na swojej idei świata beznarodowościowego. 
Ma on masę swoich instytucji na świecie. W dalszym ciągu oddziałuje na Polskę, jest jednym z 70 najbogatszych ludzi świata. Polska jest niebezpieczna dla Sorosa, ponieważ kategorycznie przeciwstawia się inwazji kultury antychrześcijańskiej. I w związku z tym mają miejsce silne ataki na Polskę."

Obraz może zawierać: 1 osoba, uśmiecha się, na zewnątrz
Obraz może zawierać: 1 osoba, garnitur

___________________________________________________


Jedyny Obrońca Lwowa nagrodzony Oscarem.  Historia Meriana C. Coopera
Nie ma chyba osoby, która nie zna słynnego kinowego klasyka jakim jest King Kong z 1933 roku. Mało kto wie jednak, że film ten pośrednio związany jest z… Polską i Obroną Lwowa. Pomysłodawcą i reżyserem dzieła jest Merian C. Cooper – amerykański lotnik i Obrońca Lwowa z 1919 roku. Merian C. Cooper jest jednocześnie jedynym Obrońcą Lwowa, który nagrodzony został… Nagrodą Akademii Filmowej czyli popularnym Oscarem. Historię amerykańskiego asa lotnictwa chcielibyśmy właśnie przybliżyć.
Jedyny Obrońca Lwowa nagrodzony Oscarem. Historia Meriana C. Coopera

więcej:
https://www.kawiarniany.pl/2018/03/02/jedyny-obronca-lwowa-nagrodzony-oscarem-historia-meriana-c-coopera/

Magazyn kawiarniany
_____________________________________________________

Cudziewiczów "Domek Biały" - historia rodziny Bakoniów

więcej na:
http://www.krakowska.biz/ludzkie-losy/1501-historia-rodziny-bakoniow

Julian Bakoń urodził się 02.02.1919 roku w Skałacie (dzisiejsza Ukraina). Był drugim z trzech synów Bronisławy z domu Bałandiuk (córki z matki Marii z Cudziewiczów ) i Michała Bakonia.
Ze Skałatu rodzina Bakoniów przeniosła się do Sanoka. Ojciec - Michał Bakoń był wachmistrzem w wojsku austriackim, a na emeryturze pracował jako woźny sądowy. Mieszkali przy ul.Tadeusza Kościuszki 5, w budynku sanockiego sądu.

Julian w 1938 r. ukończył Gimnazjum Męskie w Sanoku, zdał maturę, potem poszedł do Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu, którą ukończył w 1939r. W trakcie nauki w sanockim gimnazjum Julian przyjaźnił się ze Zdzisławem Peszkowskim, późniejszym księdzem i Kapelanem Rodzin Katyńskich, a jego młodszy brat Wiktor z Bolesławem Peszkowskim.
Julian był przystojnym blondynem o niebieskich oczach, dlatego koledzy szkolni nazywali go "Nebesio". Dla najbliższych był "Lusiem". On sam wolał, aby jego imię brzmiało bardziej dostojnie dlatego przedstawiał się jako "Juliusz". Julian i Wiktor byli sercem towarzystwa, bawili grą na gitarze i śpiewem. W szkole Podchorążych, do której również poszedł Zdzisław Peszkowski założyli teatr wojskowy. Z rodzinnych wspomnień sióstr matki Bronisławy: - Stefanii Okońskiej i Marii Bałandiuk, zachował się obraz Juliana jako bardzo dobrego dziecka, wrażliwego i uduchowionego chłopaka.




____________________________________________________

z: Historia Polski dzień po dniu - na fb












































Z Polskie Radio pl 


Image result for zespół breakout

1 lutego 1968 roku w powstał w Rzeszowie zespół Breakout. 

Jego pierwszy skład bazował na byłych członkach grupy Blackout. 
Byli to: Tadeusz Nalepa (gitara, harmonijka ustna, śpiew), Mira Kubasińska ( śpiew), Janusz Zieliński ( gitara basowa ), Krzysztof Dłutowski ( organy) oraz Józef Hajdasz ( perkusja ).
Zespół debiutował razem z festiwalem Musicorama.
W 1969 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu Na drugim brzegu tęczy, którą
nagrali już bez Krzysztofa Dłutowskiego, ale za to z Włodzimierzem Nahornym, który
zagrał na saksofonie i flecie. 
W sierpniu został przyjęty na miejsce gitarzysty basowego Piotr Nowak, jednak już na początku 1970 roku zastąpił go Józef Skrzek. 
W tym okresie zespół również rozstał się z Franciszkiem Walickim, współtwórcą sukcesów grupy.
Zespół oficjalnie istniał do roku 1982, kiedy to lider zespołu Tadeusz Nalepa rozpoczął
karierę solową.
Do dnia dzisiejszego zespół był reaktywowany jeszcze wiele razy z okazji wielu imprez i koncertów.
19 czerwca 2007 roku w Rzeszowie odbył się I Festiwal Breakout ku pamięci Miry
Kubasińskiej i Tadeusza Nalepy.
22 sierpnia 2008 roku w Cieszanowie miała miejsce druga edycja Breakout Festiwalu.
Boguś


Dokładniej na - Wikipedia

Image result for zespół breakout





________________________________________________________

Romuald Rzeszutek na facebook



Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, na zewnątrz i tekst
Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, samochód, buty, drzewo, dziecko i na zewnątrz
Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, ludzie stoją i na zewnątrz

"Ginęli i myśleli o Polsce" - tak powiedziała o swoich kolegach z konspiracji Maria Stypułkowska-Chojecka biorąca udział w zamachu na kata Warszawy dowódcę SS i Policji na dystrykt warszawski, Franza Kutscherę.

1 lutego 1944 r. w Al. Ujazdowskich żołnierze oddziału specjalnego Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej wykonali wyrok na znienawidzonym przez całą Warszawę "demokracie" z SS.
Wyrok wydał szef Kedywu KG AK płk August Emil Fieldorf "Nil", zamordowany później przez komunistów i skład sędziowski składający się w większości z Żydów...
Przeprowadzenie akcji powierzono zgrupowaniu "Agat". W akcji uczestniczyło 12 osób: Bronisław Pietraszewicz "Lot" - dowódca akcji, Stanisław Huskowski "Ali", Zdzisław Poradzki "Kruszynka", Michał Issajewicz "Miś", Marian Senger "Cichy", Henryk Humięcki "Olbrzym", Zbigniew Gęsicki "Juno", Bronisław Hellwig "Bruno", Kazimierz Sott "Sokół", Maria Stypułkowska-Chojecka "Kama", Elżbieta Dziębowska "Dewajtis", Anna Szarzyńska-Rewska "Hanka".
Kutschera miał do przejechania do dowództwa SS tylko 140 metrów, gdy dojeżdżał do bramy prowadzony przez Michała Issajewicza "Misia" samochód Adler uderzył w limuzynę niemieckiego zbrodniarza.
"Całość trwała bardzo krótko. Lot został od razu postrzelony. Jako drugi wszedł do akcji Kruszynka.Osłaniał mnie. Doszedłem do Kutschery i ostatnie strzały oddałem w głowę. Musieliśmy mieć pewność, że zginął"- wspominał przebieg zamachu Michał Issajewicz.
W wyniku akcji na Kutscherę zginęło czterech żołnierzy AK. Gęsicki "Juno" i Sott "Sokół", otoczeni przez Niemców na Moście Kierbedzia, skoczyli do Wisły, ginąc w jej nurcie. Ciężko ranni Pietraszewicz "Lot" i Senger "Cichy" zmarli kilka dni po zamachu.
Niemcy stracili 5 zabitych i 9 rannych.

Cześć i Chwała Bohaterom! 
________________________________________________________

Polskie Radio 24.pl

31. rocznica zabójstwa ks. Stanisława Suchowolca

30 stycznia 1989 w Białymstoku znaleziono zwłoki ks. Stanisława Suchowolca. 
Ksiądz był kapelanem białostockiej "Solidarności" i przyjacielem Jerzego Popiełuszki. Kapłan zatruł się tlenkiem węgla w swoim mieszkaniu. 
O tym, że było to morderstwo, opinia publiczna dowiedziała się dopiero w 1991 roku.

Image result for ksiadz stanislaw suchowolec"
Image result for ksiadz stanislaw suchowolec"

więcej:
https://www.polskieradio24.pl/39/156/Artykul/2254910,31-rocznica-zabojstwa-ks-Stanislawa-Suchowolca
_________________________________________________________

Romuald Rzeszutek na facebook

Obraz może zawierać: 3 osoby

Dziecko numer: 26947 - "Płakała, ale nie mogła nic zrobić"...
Polskie dziecko, dziecko z Zamojszczyzny - z takimi "wrogami" walczyli niemieccy knechci spod znaku swastyki.
Czesia Kwoka miała 14 lat gdy niemieccy mordercy wstrzyknęli jej fenol 12 marca 1943 w KL Auschwitz. Jej mama, Katarzyna Kwoka numer obozowy:26946, zmarła w tym samym obozie miesiąc wcześniej 18 lutego.
Zdjęcie wykonane przez polskiego fotografa obozowego Wilhelma Brasse'a, jak wspominał po latach autor fotografii:
Czesia była bita pejczem po twarzy za nieposłuszeństwo wobec jednej z nadzorczyń - "zanim zdjęcie zostało zrobione, otarła łzy z twarzy, i krew z rozciętych ust"...
Fotograf Wilhelm Brasse,niemieckiego pochodzenia, odmówił przyjęcia obywatelstwa niemieckiego i za to został zamknięty w niemieckim obozie koncentracyjnym, przeżył, zmarł w rodzinnym Żywcu mając 95 lat.
Mimo kilku prób powrotu do zawodu fotografa - już więcej nie wziął aparatu fotograficznego do rąk - tysiące zdjęć, tysiące ofiar zostały już na zawsze w jego pamięci.
Po ponad 60 latach zdecydował się opowiedzieć o fotografowaniu w KL Auschwitz przed kamerą - powstał dokument pt. "Portrecista".
A to zdjęcie, płaczącej Czesi nr obozowy 26947 jest często wykorzystywane przez niektóre środowiska żydowskie jako zdjęcie nie młodziutkiej Polki tylko Żydówki - to też jest fałszerstwo historii.


Pamiętajmy!

_________________________________________________________

Polskie Radio 24.pl

Konferencja w Wannsee, czyli urzędowa decyzja o masowym ludobójstwie europejskich Żydów


Image result for Konferencja w Wannsee, czyli urzędowa decyzja o masowym ludobójstwie europejskich Żydów"

20 stycznia 1942 roku, w reprezentacyjnej willi w berlińskiej dzielnicy Wannsee spotkało się piętnastu niemieckich urzędników. W ciągu niecałych dwóch godzin ustalili prawne i logistyczne aspekty wymordowania 11 milionów ludzi. Planów tych Niemcy nie zrealizowali w całości. Do końca wojny zdążyli jednak zamordować 6 milionów Żydów.


Image result for Konferencja w Wannsee, czyli urzędowa decyzja o masowym ludobójstwie europejskich Żydów"

więcej: 
https://www.polskieradio24.pl/39/156/Artykul/2435611,Konferencja-w-Wannsee%C2%A0czyli-urzedowa-decyzja-o-masowym-ludobojstwie-europejskich-Zydow
_____________________________________________________________________________

Polskie Radio 24.pl


Dziennik Anny Frank - jedno z najważniejszych świadectw Holocaustu
"Nieustannie szukam sposobu, żeby stać się taką, jaką chętnie chciałabym być i jaką mogłabym być, gdyby… na świecie nie mieszkali żadni inni ludzie" - brzmiał ostatni wpis w dzienniku Anny Frank.

Image result for anne frank"

Powiernik Anny Frank

Codzienne zapiski o swoim życiu w ukryciu młoda Żydówka Anna Frank prowadziła od dnia 12 czerwca 1942, kiedy otrzymała brulion na swoje 13 urodziny. Rozpoczęła go słowami: "Sądzę, że będę Ci mogła wszystko powierzyć, tak jak jeszcze nigdy nikomu, i mam nadzieję, że będziesz dla mnie wielkim oparciem".

Dziewczynka urodziła się 12 czerwca 1929 we Frankfurcie nad Menem, w żydowskiej rodzinie od wielu pokoleń mieszkającej w Niemczech. Po dojściu Hitlera do władzy, w roku 1933 Otto i Edith Frankowie wraz z córkami - Anną i Margot – uciekli przed prześladowaniami do Amsterdamu.

Więcej:

Image result for anne frank"

_________________________________________________________________________________

Mikołaj Kaczmarek - Kolor historii
(na facebook)

Dr Eugeniusz Łazowski uratował tysiące Żydów i Polaków. Wszyscy znają "Listę Schindlera". O Łazowskim mało kto wie.
Nieprawdopodobna historia...



Image result for eugeniusz łazowski"

Obraz może zawierać: 1 osoba, kot i na zewnątrz
Image result for eugeniusz łazowski"

Dr Eugeniusz Łazowski uratował więcej osób niż wszystkim znany Oskar Schindler, którego historię sfilmował Steven Spielberg w słynnym filmie „Lista Schindlera”. 
Polak dokonał tego sprytem i niesamowitą odwagą - jego historia jest wręcz nieprawdopodobna. 
Kiedy wybuchła II wojna światowa był świeżo upieczonym lekarzem. 
Podczas działań wojennych był dwukrotnie aresztowany – przez Sowietów i Niemców. Po ucieczce zatrudnił się w Polskim Czerwonym Krzyżu w Rozwadowie k. Stalowej Woli. Został również żołnierzem Armii Krajowej. 
Razem z dr Stanisławem Matulewiczem przez kilka lat wodzili za nos Niemców, przekonując ich, że trwa na tym terenie epidemia tyfusa plamistego. 
Jak tego dokonali? Matulewicz odkrył, że krew osób zakażonych bakterią Proteus OX19, która była zupełnie niegroźna, w testach wygląda identycznie jak u osób zakażonych śmiertelnym tyfusem plamistym. 
Polscy lekarze zaszczepili mieszkańców okolic Stalowej Woli tą niegroźna bakterią, natomiast Niemcom wysyłali próbki krwi, które potwierdzały, że w okolicach trwa epidemia tyfusu. 
Dzięki temu ponad 8 tysięcy osób uniknęło wywózki na roboty do Niemiec i odroczono likwidację miejscowego getta. 
Niemcy do końca wojny nie odkryli kulisów tej „epidemii” tyfusa plamistego, ale wytropili kontakty Łazowskiego z polskim podziemiem. 
W 1944 r. musiał salwować się ucieczką do Warszawy, gdzie pozostał do końca wojny.

_________________________________________________________________________________

22 stycznia 1921 r. urodził się Krzysztof Kamil Baczyński, poległ 4 sierpnia 1944 r.

Image result for krzysztof kamil baczyński"


Dzieje.pl

„Brylant, którym strzelamy we wroga” – tak historyk literatury Stanisław Pigoń nazwał Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, poetę, który najpełniej wyraził los tzw. pokolenia Kolumbów. 4 sierpnia 1944 r. Baczyński poległ w Powstaniu Warszawskim.

Krzysztof Kamil Baczyński należał do pierwszego pokolenia urodzonego w niepodległej Polsce. Przyszedł na świat 22 stycznia 1921 roku w Warszawie jako syn nauczycielki Stefanii z Zieleńczyków, z zasymilowanej rodziny żydowskiej, oraz znanego międzywojennego krytyka literackiego Stefana Baczyńskiego. Stosunki między rodzicami poety nie układały się dobrze, co w końcu doprowadziło do separacji. Więź z matką, która samotnie go wychowywała, pozostanie do końca jedną z najważniejszych relacji w życiu poety.


więcej:
https://dzieje.pl/aktualnosci/75-lat-temu-zginal-krzysztof-kamil-baczynski

Image result for krzysztof kamil baczyński"

______________________________________________________________________________

 z Budowa Pomnika Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych w Mielcu 
(na facebook)

Image result for artur grottger powstanie styczniowe obrazy"

Powstanie Styczniowe - przeciwko komu? Przeciwko rosyjskiemu okupantowi, przeciwko złodziejom, pijakom i mordercom.
22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie wybuchło największe polskie powstanie narodowe przeciwko carskiej Rosji. Ogłoszone manifestem 22 stycznia 1863 wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy.
Powstanie wybuchło w efekcie narastającego terroru rosyjskiego okupanta, braku reform i demokratyzacji Kraju, a także dążeniu do odzyskania niepodległości przez świadomą część społeczeństwa polskiego.
Bezpośrednią przyczyną Powstania było ogłoszenie przez polskiego zdrajcę margrabiego Aleksandra Wielopolskiego tzw. branki czyli niespodziewanego poboru do wojska rosyjskiego.
Przygotowane zostały w tym celu imienne listy, obejmujące 12 tys. osób, podejrzanych o przynależność do organizacji patriotycznych. Władze umieściły na listach głównie przedstawicieli szlachty i mieszczaństwa z pominięciem ludności wiejskiej. Branka miała się rozpocząć w połowie stycznia 1863 roku. Wybuch Powstania udaremnił te plany.
Powstanie od początku miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się jesienią 1864 roku klęską Powstańców, z których kilkadziesiąt tysięcy zostało zabitych w walkach, blisko 1 tys. straconych, ok. 38 tys. skazanych na katorgę lub zesłanych na Syberię, a ok. 10 tys. wyemigrowało.
Zdarzały się przypadki, że Rosjanie zabijali pojmanych powstańców, dobijali rannych, mordowali lekarzy spieszących im z pomocą, obdzierali do naga zabitych. 

Odbywały się publiczne egzekucje najczęstszą formą kary śmierci było wieszanie. 
Po bitwach Rosjanie palili miejscowości, które udzieliły schronienia powstańcom, dokonywali rzezi ludności cywilnej. 
Niszczono dobra kultury, np. spalono archiwum Ordynacji Zamojskiej w Zwierzyńcu. Wilno zostało spacyfikowane przez oddziały Murawjowa Wieszatiela, na Litwie zginęło 10 tys. szlachty polskiej na ogólną liczbę 40 tys.

Image result for powstanie styczniowe"
Image result for powstanie styczniowe"

Sto lat temu weterani walk 1863-64 zostali żołnierzami odrodzonej Polski

_________________________________________________________



157 lat temu wybuchło Powstanie Styczniowe – największy w XIX w. polski zryw narodowy.
Na fotografii (Podobno) Łukasz Przybylski (ur. 1814 r. zm. w 1922 ) – Jako szesnastoletni żołnierz - walczył w oddziałach powstańczych. Uczestnik trzech Powstań Narodowych: listopadowego, styczniowego i wielkopolskiego. Pułkownik Wojska Polskiego.
Pochodził z ziemi dobrzyńskiej, z okolic Lipna. Wychowanek warszawskiej szkoły podchorążych - jako szesnastoletni żołnierz - walczył w oddziałach powstańczych. Dostał się do niewoli i został wcielony do armii carskiej oraz zesłany na 25 lat na Syberię.
Następnie powrócił z zesłania i wziął udział - jako dowódca jednego z oddziałów - w powstaniu styczniowym. Ponownie trafił do rosyjskiej niewoli. Został zesłany na dożywotnie osiedlenie na Syberii, wcześniej skazany na trzyletnią pracę w jednej z syberyjskich kopalń. 
Zamieszkał w guberni irkuckiej. W czasie pierwszej wojny światowej przedostał się (mając 104 lata) w okolice Bobrujska i wstąpił do korpusu gen. Dowbora-Muśnickiego. W roku 1919 uczestniczył w walkach powstania wielkopolskiego z lat 1918-1919, w trakcie których odniósł ranę. 
Awansowany przez gen. Dowbora-Muśnickiego do stopnia pułkownika.

Foto : Narodowe Archiwum Cyfrowe

Obraz może zawierać: 1 osoba, broda

Krystyna Młodzianowska o Powstaniu Styczniowym
(na facebook)

"To, co przeżyło jedno pokolenie,
Drugie przerabia w sercu i w pamięci:
I tak pochodem idą cienie... cienie...
Aż się następne znów na krew poświeci !
Wspomnienie dziadów pieśnią jest dla synów ,
Od Belwederu do śniegów Tobolska ,
I znów przed wnuków grzmi piorunem czynów
Pieśń, Czyn, Wspomnienie - to jedno: to Polska!..."
- frag. "Pięciu poległych"
Or-Ot (Artur Oppman)


Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, ludzie stoją i na zewnątrz



_________________________________________________________________________________

Historia Polski dzień po dniu - na facebook

18 stycznia 2006 roku w warszawskim szpitalu przy ul. Banacha zmarł 90- letni ksiądz Jan Twardowski.


Przeszedł do historii jako autor słów: ,,Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą''. Przylgnęło do niego określenie ,,ksiądz Jan od biedronek'', ponieważ w swoich wierszach uwagę poświęcał każdemu stworzeniu, nawet temu najmniejszemu. 
Był odnowicielem konwencji literatury religijnej. Debiutował w 1937 roku tomikiem ,,Powrót Andersena''. 
W czasie okupacji niemieckiej był żołnierzem Armii Krajowej. Walczył w Powstaniu warszawskim na Woli w III Obwodzie "Waligóra" Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. Z powstańczego okresu pochodzę jego wiersze ,,Matka Boska Powstańcza'' i ,,Kolumna Zygmunta''. W sierpniu został ranny. 
To właśnie w szpitalu na Woli podjął decyzję o wstąpieniu do seminarium duchownego. W 1948 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Przez trzy lata pracował jako wikariusz w parafii w Żbikowie k. Pruszkowa. Zajmował się nauczaniem religii w szkole specjalnej. 
Od 1959 roku aż do emerytury był rektorem kościoła sióstr Wizytek w Warszawie, gdzie głosił kazania dla dzieci. 
Był również wieloletnim wykładowcą i wychowawcą pokoleń kleryków w warszawskim seminarium. Wydał tomy poezji: "Wiersze" (1959), "Znak ufności" (1970), "Zeszyt w kratkę. Rozmowy z dziećmi i nie tylko z dziećmi" (1973), "Niebieskie okulary" (1980), "Który stwarzasz jagody" (1983), "Na osiołku" (1986), "Nie przyszedłem pana nawracać. Wiersze 1939-85" (1986), "Sumienie ruszyło" (1989), "Niecodziennik" (1991), "Nie martw się" (1992), "Wiersze" (1993). W 1980 roku otrzymał Nagrodę PEN Clubu im. Roberta Gravesa za całokształt twórczości.

/Marta


Image result for ksiądz jan twardowski"
Image result for ksiądz jan twardowski"

________________________________________________________________________________

Romuald Rzeszutek na facebook

16 stycznia 1826 roku urodził się w Szostakowie, niedaleko Grodna Romuald Traugutt. Miejscowość ta leżała wówczas w granicach Imperium Rosyjskiego. 
Przodkowie Romualda ze strony ojca, Ludwika Traugutta, pochodzili z Saksonii. Przybyli do Polski z Augustem II Mocnym. Ze strony matki, Ludwiki z Błockich — z książąt Szujskich (potomków carów, którzy przeszli na katolicyzm).
Był jedną z najpiękniejszych postaci w naszych dziejach.
Po wielu cierpieniach spowodowanych osobistymi tragediami, zdecydował się na bardzo trudny krok - przywództwo w Rządzie Narodowym jako dyktator powstania.
Został aresztowany przez rosyjską policję w nocy z 10 na 11 kwietnia 1864 o 2 nad ranem w efekcie zdrady Artura Goldmana. Przetrzymywany był na Pawiaku, a później więziony w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej. Próbowano wydobyć z niego informacje dotyczące dowództwa powstania, jednak Traugutt nie wydał nikogo. Gdy Rosjanie przyszli go w nocy aresztować w warszawskim mieszkaniu przy Smolnej, powiedział tylko dwa słowa: „To już…”.
Został powieszony przez Rosjan na terenie Cytadeli Warszawskiej ok. 10 rano 5 sierpnia 1864.
Wraz z nim stracono Jego współpracowników: Rafała Krajewskiego, Józefa Toczyskiego, Romana Żulińskiego i Jana Jeziorańskiego.
PS. zdj. reprodukcja PAP

Cześć i Chwała Bohaterom!

Image result for Romuald Traugutt"
Image result for Romuald Traugutt"

Polonia - Jan Matejko

Image result for Romuald Traugutt"

_______________________________________________________________________________

Polskie Radio 24.pl

Janusz Kusociński - nieugięty na bieżni i na polu walki

- Dwudziestoczterokrotny rekordzista Polski, dwukrotny rekordzista świata, to tylko część imponującej statystyki "Kusego”, który do tej pory jest symbolem sukcesów sportowych Polski międzywojennej, symbolem obywatela, sportowca, a w potrzebie, dzielnego żołnierza i konspiratora – mówił historyk dr Janusz Osica.

Image result for janusz kusociński"
Image result for janusz kusociński

więcej:
https://polskieradio24.pl/39/156/Artykul/1023044,Janusz-Kusocinski-nieugiety-na-biezni-i-na-polu-walki

______________________________________________________________________________

Romuald Rzeszutek na facebook


Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba i tekst

14 stycznia 1942 roku, urodził się Krzysztof Klenczon, współzałożyciel zespołu Czerwone Gitary.
Jego ojciec, Czesław Klenczon był żołnierzem AK, walczył w II Konspiracji z komunistycznym najeźdźcą, został aresztowany w 1946 roku przez UB. Po ucieczce z więzienia ukrywał się na Pomorzu przez 11 lat!
Tekst autorstwa Janusza Kondratowicza "Biały krzyż" zaśpiewany przez śp. Krzysztofa Klenczona wynikał z opowieści jego ojca Czesława, który pewnego dnia pojawił się w rodzinnym Szczytnie, w domu, próbując nadrobić swoją nieobecność - ot losy naszych rodaków w komunistycznej rzeczywistości .
Cześć i Chwała Bohaterom!


Zapraszamy na bloga Krzysztof Klenczon - Wspomnienia

Znajdziecie tam wiele wiadomości, zdjęć i nagrania - serdecznie zapraszamy!



_____________________________________________________________________________

Miał fortunę równą magnackiej. Zapomniany gigant z Domu pod Gigantami



Był jednym z największych darczyńców w dziejach Polski, hojniejszym od najbogatszych magnatów. Jego dzieła zna niemal każdy Polak, choć prawie nikt nie wie, jak się nazywał.

W innych krajach pewnie uczono by o nim w szkołach, miałby swoje ulice i pomniki. W Polsce jednak, której psim obowiązkiem powinno być choćby symboliczne uczczenie jego ogromnego dorobku dla naszej kultury, nadal tkwi w zawstydzającej niepamięci. Nazywał się Antoni Jan Strzałecki. No właśnie – a kto to taki?





_________________________________________________________________________________

Historia Polski dzień po dniu - na facebook

Obraz może zawierać: 1 osoba


14 stycznia 1934 roku w Warszawie urodził się Marek Hłasko - prozaik i scenarzysta filmowy, aktor, pilot, powieściopisarz, jeden z najzdolniejszych pisarzy młodego pokolenia, symbol nonkonformizmu.

Jako pisarz zadebiutował w 1954 roku opowiadaniem "Baza Sokołowska". 
W latach 1955-57 zatrudnił się w redakcji "Po Prostu". 
Zimą 1958 roku opuścił kraj i wyjechał do Paryża, aby wydać swoje powieści zatytułowane "Cmentarze" i "Następny do raju", tym samym uniemożliwił sobie powrót do Polski Ludowej. 
Przebywał: w Izraelu, Niemczech Francji i USA, gdzie pracował
m. in. jako pracownik fizyczny i pilot samolotów.
W życiu prywatnym upodabniał się do bohaterów swych utworów, romantycznych tudzież twardych outsiderów. 
Uwielbiał Humphreya Bogarta i Fiodora Dostojewskiego. Jego proza była wyrazem sprzeciwu wobec schematyzmu i zakłamania, które przejawiała literatura socrealistyczna. Opowiadał o buncie natury moralnej. Znakomicie opisywał środowisko, w którym panuje beznadzieja i cynizm. 
W Polsce Ludowej zakaz dotyczący druku jego utworów obowiązywał przez 20 lat. 
Był współscenarzystą filmów: Koniec nocy (1957), Pętla (1957), Spotkania (1957), Ósmy dzień tygodnia (1958) i Baza ludzi umarłych (1958). 
Zmarł 14 czerwca 1969 roku w Wiesbaden. Jego grób znajduje się na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera b-II-1)
Marta

_______________________________________________________________

Blisko 451 lat temu Polacy stworzyli największe państwo w Europie!
Prawie 451 lat temu Polacy stworzyli największe państwo w Europie. Dnia 10 stycznia 1569 roku rozpoczęły się trwające pół roku obrady Sejmu. Jego efektem było podpisanie w Lublinie „Unię Lubelską” – będącą porozumieniem polsko-litewskim w wyniku którego powstało państwo znane jako Rzeczpospolita Obojga Narodów.


więcej:
https://www.zwiadowcahistorii.pl/blisko-451-lat-temu-polacy-stworzyli-najwieksze-panstwo-w-europie/
_______________________________________________________

Obraz może zawierać: 1 osoba, uśmiecha się, tekst „nie krzyż się chwieje, to świat się chwieje 1 toczy Krzyż stoi!"”

Będziemy stali, bo pod nim stoi Królowa nasza, Królowa świata i Królowa Polski, bo pod nim rzesza ludu, który swoimi ramionami podtrzyma Krzyż, choćby się chwiał. 
Ale to nie Krzyż się chwieje, to świat się chwieje i toczy. Krzyż stoi! 
Tyle mocy poszło w proch na oczach tysiącletnich dziejów, a Krzyż pozostał jako sztandar zwycięstwa. I… pozostanie! ..."
Kardynał Stefan Wyszyński - frag. Z Maryją dochowamy wierności Krzyżowi(1957 r)

12 stycznia 1953 roku papież Pius XII nadał godność kardynała prymasowi Polski Stefanowi Wyszyńskiemu.
Tym samym prymas Stefan Wyszyński został członkiem kolegium kardynalskiego.
Insygnia kardynalskie – kapelusz i pierścień – purpurat odebrał dopiero w 1957 roku, ponieważ komunistyczne władze odmówiły mu wydania paszportu. 
Prymas Wyszyński został aresztowany we wrześniu 1953 roku i był więziony do października 1956-go.
18 maja 1957 roku papież Pius XII wręczył prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu kapelusz kardynalski.

(mem z net.)

___________________________________________

9 stycznia 1920 r w Żytomierzu urodził się aktor Mieczysław Pawlikowski

Obraz może zawierać: 2 osoby, tekst

________________________________________________________



"Nie zastąpi Ciebie nikt" - muzyczny hołd, 
hymn z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły - Jana Pawła II, 
którą świętujemy w tym roku. 

Wokale: Kasia Moś, Dorota Osińska, Natalia Rubiś, Wojciech Cugowski, Marek Piekarczyk, Mateusz Ziółko 

Chórek - Marta Świątek-Stanienda 
Muzyka: Romuald Lipko 
Słowa: Marek Dutkiewicz 
 Skrzypce: Krzysztof Maciejowski
__________________________________________________________________

2020 ROKIEM LEOPOLDA TYRMANDA


Image result for leopold tyrmand


Czy wiecie, że 2020 rok będzie decyzją Sejmu Rokiem Leopolda Tyrmanda? Właśnie w 2020 roku przypada 100 rocznica jego urodzin. Leopold Tyrmand jest też uznawany za popularyzatora jazzu w Polsce.

W 2020 roku przypada setna rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda – wybitnego pisarza, dziennikarza i publicysty. W tym samym roku minie 35. rocznica Jego śmierci. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu wielkich zasług Artysty, postanawia oddać Mu hołd...


Aneta Świderska

więcej: 

U brzegów jazzuZły










Syn - Matthew Tyrmand o ekranizacji Złego





Ławka z rzeźbą Leopolda Tyrmanda powstała w Darłowie
Rzeźba Leopolda Tylmana wykonana została z brązu. Pisarz w rogowych okularach siedzi po lewej stronie ławki, stanowiącej część pomnika. Po jej prawej stronie jest miejsce dla każdego, kto zechce przysiąść się do autora m.in. dramatu obyczajowego „Siedem dalekich rejsów”, którego akcja dzieje się w powojennym Darłowie. Relief tytułu znajduje się na siedzisku ławki. Cokół z granitu ma formę walizki.

- Pomnik z rzeźbą Tyrmanda jest podziękowaniem za rozsławienie Darłowa w świecie. Tyrmand zostawił wiele śladów w Darłowie i idąc tym tropem, ta ławka ma zainicjować utworzenie szlaku literackiego na trasie turystycznej Darłowa – poinformował Walkiewicz.

więcej:
https://szczecin.onet.pl/darlowo-powstala-lawka-leopolda-tyrmanda/xrslv7n


_________________________________________________________________

Related image


Polskie Radio.pl


"Dziennik 1954" Leopolda Tyrmanda. Realia historyczne
- Wśród ludzi, z którymi Tyrmand spotykał się na co dzień, niewiele było tych, którzy szli do więzienia, albo którzy wyszli z więzienia w 1953-1954 roku. To jest interesujące, chociaż trudne do wyjaśnienia, że środowiska intelektualno-artystyczne były w znacznym stopniu chronione. Wiele osób było koniunkturalistami - mówił prof. Andrzej Paczkowski.

więcej:
https://www.polskieradio.pl/8/2382/Artykul/2430350,Dziennik-1954-Leopolda-Tyrmanda-Realia-historyczne
___________________________________________________________________


"Moja Kochana Mamo, 

Pod koniec miesiąca maja przyjechałem z transportem do obozu w Oświęcimiu.
U mnie jest wszystko dobrze..." - fragment jedynego listu św. o. Maksymiliana Marii Kolbego do matki, z KL Auschwitz.
Ja, numer 16670 urodziłem się 8 stycznia 1894 roku w Zduńskiej Woli.
Umierałem z głodu w bunkrze głodowym KL Auschwitz przez 16 dni, po których niemcy zabili mnie 14 sierpnia 1941 o godz. 12:50 po wstrzyknięciu fenolu przez Hansa Bocka.
Ku mojej radości wcześniej ocaliłem życie Franciszkowi Gajowniczkowi, który miał żonę i dzieci i to wszystko dzięki łaskawości ss-mana Lagerfuhrera Fritzscha.
Moje ciało spalono w obozowym krematorium KL Auschwitz.
Dzisiaj dzięki wstawiennictwu Maryi opiekuję się Wami...

Romuald Rzeszutek na facebook

Obraz może zawierać: 1 osoba, stoi i okulary

______________________________________________________________________

2 stycznia 1939 r. w Drozdowie niedaleko Łomży odszedł Wielki Roman Dmowski.🇵🇱
Na szczęście nie doczekał piekła II wojny światowej...
"Jestem Polakiem – więc całą rozległą stroną swego ducha, żyję życiem Polski, Jej uczuciami i myślami, Jej potrzebami, dążeniami i aspiracjami.
Im więcej nim jestem, tym mniej z jej życia jest mi obce i tym silniej chcę, żeby to, co w mym przekonaniu uważam za najwyższy wyraz życia, stało się własnością całego narodu. (...)
Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować."

Roman Stanisław Dmowski - przyszedł na świat 9 sierpnia 1864 w Kamionku (obecnie Praga-Południe), został pochowany w rodzinnym grobowcu na Bródnie w Warszawie.
Uroczystość pogrzebowa zgromadziła ponad 100 tysięcy Rodaków.
Pamiętamy!

Romuald Rzeszutek na facebook



Obraz może zawierać: 1 osoba, garnitur i zbliżenie, tekst „stycznia 1939 Roman Stanistaw Dmowski”

_____________________________________________________________________________________________________