____________________________________
_____________________________________________________________________Niech Nowonarodzony Zbawiciel
obdarza wszelkimi łaskami
potrzebnymi dla dobrego i pełnego miłości
przeżycia nadchodzącego 2025 roku!
Tego życzymy,
dziękując za Państwa obecność i wsparcie!
Zespół Centrum Życia i Rodziny
___________________________________
Wszystkim naszym przyjaciołom i sympatykom
Aleksander Oczak
Prezes SNP
e:mail alex.oczak @gmail.com
z całym zespołem Konsulatu Generalnego RP w Sydney oraz swoim, przesyłam Państwu najlepsze życzenia na czas Świąt Bożego Narodzenia oraz na nadchodzący Nowy 2025 Rok.
Autorem oryginalnej kartki jest nasz „zakładowy” kolega p. Piotr Fałkowski.
Z szacunkiem i pozdrowieniami
Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Sydney
Adres poczty elektronicznej: sydney.kg@msz.gov.pl
https://www.gov.pl/web/australia PL w Sydney: X , Facebook
SPOTKANIE POETYCKO-MUZYCZNE
Udział wezmą: poetka – Ludwika Amber
oraz Bożena Szymańska i Andrzej Jachimczak
1 grudnia 2024 roku, godz. 12.30, sala parafialna w Marayong
Wstęp wolny
Na spotkaniu będzie można nabyć tomiki poezji Ludwiki Amber
Niniejszym informujemy, że organizujemy manifestację przed konsulatem Niemiec w Sydney,
Jest to rocznica paktu Ribbentrop-Mołotow z 1939 roku, przypieczętowującego wybuch 2 Wojny Światowej.
Chociaż plakat mówi o żądaniu reparacji za zbrodnie, zniszczenia i grabieże Polski przez Niemców podczas 2 WŚ, to mamy również w zamiarze promowanie Polskiej Polityki Historycznej.
Pamięć i prawdę jesteśmy winnni Ofiarom. Naszym Ojcom, Dziadkom, milionom Polaków zamordowanych i poległych w czasie 2 WŚ.
Nie o zemstę a o pamięć i godność nam chodzi - jak mówi się podczas obchodów Rzezi Wołyńskiej.
Chciałbym, aby nasza manifestacja wybrzmiała nie jako antyniemiecka - chociaż każdy z nas ma prawo do swojego spojrzenia na współistnienie naszych narodów w Europie - ale jako propolska, promująca Polską Rację Stanu.
Nikt nie kwestionuje odszkodowań otrzymanych przez inne kraje europejskie i nie tylko, a nam się wmawia, że jest to działanie antyniemieckie, antyeuropejskie, że dawno... że nie warto...
Jak mówił Roman Dmowski "Jestem Polakiem i mam obowiązki polskie".
Do zobaczenia w piątek 23 sierpnia - jak czas pozwoli i serce poprowadzi.
Z poważaniem
Ryszard Adams-Dzierzba, w imieniu KGP Sydney oraz SPK Koło nr 1 Sydney
Przesyłamy informacje od organizatorów tegorocznego Festiwalu Filmów Polskich, Festiwal Filmów Polskich 2024 Sydney, 23 czerwca – 21 lipca.
Oficjalne otwarcie Festiwalu odbędzie się w niedzielę 23 czerwca w Palace Cinema Norton Street, Leichhardt.
Szczegółowe informacje o filmach i produktach zakupu na poszczególnych seansach, udostępniają państwo w zabitych oraz w informacjach poniżej.
Serdecznie zapraszamy.
Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Sydney
10 Trelawney St. Woollahra, Nowa Południowa Walia 2025
E-mail: sydney.kg@msz.gov.pl
Tel.: +61 (2) 9363 9816
https://www.gov.pl/australia
FB: KGPLwSydney X (TT): PLinSydney
Drodzy wszyscy,
W załączonej informacji prasowej informujemy o rozpoczęciu otwarcia Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych 2024 w Sydney w NIEDZIELĘ 23 CZERWCA w Palace Norton Street. Bilety są już w sprzedaży!
PEŁNY PROGRAM
- Film dostępny na stronie festiwalu polishfilmfestival.org/sydney
PRZYŁĄCZONY:
- Informacja prasowa
- Kluczowe obrazy festiwalu
- Fotosy: ŚWIĘTO OGNIA (premiera) i TEŚCIE 2 (wieczór zamknięcia)
DOSTĘPNY DO POBRANIA:
ZWIASTUNY FILMOWE: Tutaj
Jeśli potrzebujesz więcej informacji, skontaktuj się z nami.
Serdeczne pozdrowienia,
Festiwal Filmów Polskich w Perth I Sydney
e: info@polishfilmfestival.org
w: www.polishfilmfestival.org
f Perth: www.facebook.com/PolishFilmFestivalPerth
f Sydney: www.facebook.com/PolishFilmFestivalSydney
Komunikat prasowy festiwalu
FESTIWAL FILMÓW POLSKICH w SYDNEY
WIECZÓR OTWARCIA 23 CZERWCA 2024 PAŁAC NORTON ST: „ŚWIĘTO OGNIA”
FESTIWAL FILMÓW POLSKICH powróci w czerwcu i lipcu do Sydney z wyselekcjonowanym wyborem nowych polskich filmów, od wciągających thrillerów szpiegowskich, przez wciągające dramaty, niezwykłe historie prawdziwe, po zabawne komedie i coś dla całej rodziny. Pełny program jest już dostępny na stronie festiwalu, a bilety są już w sprzedaży.
Festiwal Filmów Polskich co roku prezentuje różnorodny wybór inspirujących, skłaniających do myślenia i rozrywkowych filmów, dając australijskiej publiczności wgląd w historie pochodzące z fascynującego kraju leżącego na geograficznym i kulturowym skrzyżowaniu Europy Zachodniej i Wschodniej. W roku 2024 przypada 10. rocznica Festiwalu, pierwotnie założonego w Perth, a obecnie odbywającego się corocznie zarówno w Sydney, jak i Perth. Świętując to ważne wydarzenie, serdecznie zapraszamy wszystkich do zagłębienia się w świat polskiego kina poprzez nasz program na rok 2024. Tegoroczna edycja prezentuje bogactwo i różnorodność polskiej oferty filmowej, podkreślając światowej klasy umiejętności polskich filmowców. Zapewnia widzom niezapomnianą podróż przez wciągające historie i fascynujące narracje rozgrywające się w różnych okresach historii Polski.
Festiwal otworzy w niedzielę 23 czerwca w Palace Norton St nowy film „Święto Ognia” Kingi Dębskiej, reżyserki znanej z chwytających za serce komediodramatów, takich jak „Back Wtedy” i „Moje córki”. To kolejna poprawiająca nastrój historia, przepełniona żywym duchem „carpe diem”. Na podstawie powieści Jakuba Małeckiego pod tym samym tytułem płynnie splata opowieści o nadziei i osobistym triumfie dwóch sióstr, niewerbalnej 20-letniej Anastazji i obiecującej cudownej baletowej Łucji, stawiających czoła skomplikowanym wyzwaniom życia.
„Kolejny film na poprawę humoru w repertuarze Kingi Dębskiej, który pozwala zapomnieć o monotonii codzienności” — Kinoblog
W ofercie na rok 2024 znajdują się także:
Osadzony w rzeczywistych wydarzeniach zimnej wojny Polska DOPPELGĘNGER. DÓB (Doppelgänger. Sobotór) jest porywający psychologiczny thriller szpiegowski rozgrywający się po obu stronach żelaznej kurtyny i opowiadający o splecionych losach dwóch mężczyzn, Hansa Steinera w Strasburgu i Jana Bitnera w Gdańsku, żyjących w równoległych wszechświatach, a jednak nierozerwalnie połączonych. Laureat wielu nagród filmowych, w tym nagrody dla najlepszego reżysera (Jana Holoubka) na 48. Festiwalu Filmowym w Gdyni, trzyma widza w napięciu, gdy stopniowo odkrywa powiązania łączące tę dwójkę bohaterów.
„Doskonały kunszt, znakomita gra aktorska, wyjątkowa wizja i styl!” — Vogue Polska
Zdobywca cenionych Złotych Lwów dla najlepszego filmu na 48. Festiwalu Filmowym w Gdyni, a także Nagrody Prasowej i Nagrody Jury Młodzieżowego, SCARBORN (Kos) to niekonwencjonalny dramat akcji w stylu Tarantino, przesiąknięty czarną komedią i luźno czerpiący z historii wydarzenia i powrót bohatera wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, generała Tadeusza „Kosa” Kościuszki do ojczyzny, gdzie planuje powstanie przeciwko Rosjanom.
„Wciągające, znakomicie nakręcone kino akcji, które zachwyci całą widownię.” — Immersja
Producenci nominowanego do Oscara hitu „Boże Ciało”, ciepło przyjętego przez krytyków „Ostatniej rodziny” i „Carte Blanche” przedstawiają BACKWORDS (Śubuk) Jacka Lusińskiego, kolejny mocny dramat inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. To pełna emocji opowieść o kobiecie siłę w nieustannej walce matki o zapewnienie jak najlepszej przyszłości swojemu autystycznemu synowi, co ostatecznie doprowadziło do znaczących reform polskiego systemu edukacji.
ULTIMA THULE to niezwykły minimalistyczny debiut fabularny Klaudiusza Chrostowskiego ze znakomitą rolą Jakuba Gierszała. Zdobywca nagrody dla najlepszego filmu w Konkursie Mikrobudżet Festiwalu Filmowego w Gdyni 2023 przejmująca opowieść o odkrywaniu siebie na odległej szkockiej wyspie Foula, gdzie 30-letni Bartek szuka ukojenia w chaosie codzienności .
Oparta na półbiograficznej powieści Leopolda Tyrmanda pod tym samym tytułem, historia młodego polskiego Żyda imieniem FILIP , który ucieka przed masakrą w getcie warszawskim i przebrany za Francuza pracuje w wystawnym niemieckim hotelu, kusząc los oddając się zakazane romanse z miejscowymi kobietami.
PIES, KTÓRY JEŹDZIŁ POCIĄGIEM, podnosząca na duchu opowieść rodzinna, która podbiła serca widzów w całej Polsce, plasując się w pierwszej trójce najpopularniejszych polskich filmów ubiegłego roku. Ta współczesna opowieść, zaadaptowana do czasów współczesnych na podstawie słynnej książki Romana Pisarskiego, opowiada o czarujących przygodach Lampo, prawdziwego psa żyjącego we Włoszech w latach 50. XX wieku.
CHOPIN. NIE BOJĘ SIĘ CIEMNOŚCI (Chopin. Nie boję się ciemności), inspirujący dokument przedstawiający losy trzech wybitnych pianistów, Leszka Możdżera, Faresa Basmadjiego i Jae-Yeona Wona, którzy przygotowują się do wykonania dzieł polskiego kompozytora Fryderyka Chopina w miejscach, gdzie nikt by się nie pojawił spodziewać się muzyki na żywo.
Festiwal zakończy Teściowie 2, wyczekiwana kontynuacja cieszącej się dużym uznaniem krytyków komedii „Teściowie”, w której potencjalni teściowie łączą siły, aby uniemożliwić im zawarcie małżeństwa.
Wszystkie filmy wyświetlane są z napisami w języku angielskim lub w języku angielskim.
Bilety są już w sprzedaży, a pełny program dostępny jest nahttp://www.polishfilmfestival.org/sydney
Aby być na bieżąco z aktualnościami z polskiego FF, śledź Facebooka @PolishFillmFestivalSydney lub Instagram i zapisz się na naszą listę mailingową pod adresem https://www.polishfilmfestival.org/sydney-newsletter .
FESTIWAL FILMÓW POLSKICH SYDNEY 2024 organizowany jest pod honorowym patronatem Konsulatu Generalnego RP w Sydney przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Konsulatu. Wydarzenie wspierają także Kancelaria Prawna Migration oraz BusinessTax i Money House (Sponsorzy Główni), a także Hicron, Opal Minded, Tailored Tax Solutions, Benefit Legal i Perfect Contracting (Sponsorzy Liderzy). Pełna lista partnerów i sponsorów dostępna jest na stronie festiwalu.
PEŁNY PROGRAM FESTIWALU FILMÓW POLSKICH 2024 SYDNEY
- WIECZÓR OTWARCIA: ŚWIĘTO OGNIA ( Święto Ognia ) Kinga Dębska; AUSTRALIJSKA PREMIERA, niedziela 23 czerwca 16:30 do 17:00 początek Palace Norton Street
- DOPPELGĘNGER. DOUBLE ( Doppelgänger. Sobowtór ) Jana Holoubka; PREMIERA AUSTRALIJSKA; środa 26 czerwca 18:45 Palace Central i sobota 6 lipca 18:00 Palace Norton Street
- SCARBORN ( Kos ) Pawła Maślony; AUSTRALIJSKA PREMIERA, sobota 29 czerwca, godz. 18:00 Palace Norton Street
- PIES, KTÓRY JEŹDZIŁ POCIĄGIEM ( O psie, który jeździł koleją ) Magdaleny Nieć AUSTRALIJSKA PREMIERA, niedziela 30 czerwca, godz. 12:30 Palace Norton Street
- FILIP ( Filip ) Michał Kwieciński; Niedziela 30 czerwca 16:00 Pałac Norton Street
- NIE BOJĘ SIĘ CIEMNOŚCI ( Chopin. Nie boję się ciemności ) Joanny Kaczmarek; Premiera Nowej Południowej Walii; Niedziela, 13 lipca, godz. 18.00 Pałac Norton Street
- HASŁA ( Subuk ) Jacka Lusińskiego; AUSTRALIJSKA PREMIERA Niedziela 14 lipca, godz. 15.00 Palace Norton Street
- ULTIMA THULE ( Ultima Thule ) Klaudiusza Chrostowskiego; AUSTRALIJSKA PREMIERA Sobota 20 lipca, godz. 18.00 Palace Norton Street
- WIECZÓR ZAKOŃCZENIA: TEŚCIÓWKI 2 ( Teściowie 2 ) Kaliny Alabrudzińskiej; AUSTRALIJSKA PREMIERA, niedziela 21 lipca, godz. 16:00 Palace Norton Street
Festiwal Filmów Polskich w Perth I Sydney
e: info@polishfilmfestival.org
w: www.polishfilmfestival.org
f Perth: www.facebook.com/PolishFilmFestivalPerth
Szanowni Państwo,
mam przyjemność poinformować, że ustaliłem z Panem Ambasadorem Maciejem Chmielińskim datę wręczenia działaczom Polonijnym odznaczeń państwowych.
Ceremonia będzie miała miejsce w Konsulacie RP w Sydney w dniu 7 maja br. i będzie częścią obchodów święta Konstytucji 3 Maja.
Osoby odznaczone to:
Halina Wikoria Gad – Złoty Krzyż Zasługi – za działalność polonijną.
Elżbieta Janina Burek-Celejewska – Złoty Krzyż Zasługi – za działalność polonijną.
Ś.p. Władysław Juszcze – Złoty Krzyż Zasługi – za działalność polonijną.
Igliński Henry – Złoty Krzyż Zasługi – za działalność polonijną.
POSTANOWIENIE PREZYDENTA RZECZY POSPOLITEJ POLSKIEJ
o nadaniu orderów i odznaczeń
Barbara Janina Magolan – za działalność na rzecz szkolnictwa polonijnego.
___________________________________________________________
____________________________________________________________________
Mam Teatr - znów występuje w Australii!
Nowa energia, nowa siła – to właśnie otrzymałam w styczniu na spektaklach Mam Teatr w Adelaide.
Patrzyłam jak przez dwa dni z rzędu zapełnia się ogromna sala Domu Mikołaja Kopernika w naszej Adelaide. Witałam wielu znajomych ale i sporo nowych twarzy zobaczyłam. Nagle zapaliło się światło na scenie. I… zaczęło się
Najpierw komedia „Czas na Miłość” (podobno zagrają to jeszcze w Sydney w Clubie Ashfiled – idźcie koniecznie) gdzie śmiałam się ale i wzruszałam bo dotarło do mnie kilka prawd, o których chyba zapominałam w swoim życiu. Pan Mecenas w wykonaniu Alka Mikołajczaka był i upierdliwy i cudowny zarazem a pani Marzanna Graff jako jego żona przeszła samą siebie. Każdy na widowni był pod jej wrażeniem. Na koniec wszyscy wstali by bić brawo.
Kolejnego dnia zupełnie inny temat ale śmiechu równie dużo. Komedia prawie kryminalna „Dżunio”. Tym razem Alek Mikołajczak jako tytułowy Dżunio był męski i silny. To on rozdawał karty chociaż do końca widzowie nie wiedzieli kim tak naprawdę jest i były chwile, że naprawdę go nie lubiliśmy. Do tego dwie kobiety: ciekawa wszystkiego pani Małgosia – grana przez Marzannę Graff i seksowny Szafirek którym była Sammer Bartczak. Dużo tańca, śpiewu i naprawdę zaskakujący finał sprawiły, że na koniec każdy chętnie sam ruszał się w rytm finałowej piosenki. Przyznam, że ja nie rozwiązałam zagadki. Zupełnie inaczej obstawiałam. Teraz widzę, że wyjaśnienie mogło być tylko jedno. No tak, teraz…
Aktorzy postawili sprawę jasno: telefony na widowni mają być wyciszone. Można nimi robić zdjęcia i nagrywać małe fragmenty ale nikt nie może zdradzić zakończenia. Zastosowałam się. Nie zdradzam co i jak się rozwiązało ale mam wiele pięknych pamiątkowych zdjęć i filmików, które nadal śmieszą mnie do łez.
Bardzo nam szkoda, że ominęła nas radość obejrzenia „Zamieszania” . Widziałam zdjęcia i zapowiedzi i już z tego uśmiech rozjaśniał mnie od środka. Ten spektakl tym razem obejrzą w innych miastach Australii. Szkoda, że nie my. Już tęsknimy za Mam Teatr i ciepłem, które wnoszą swoją obecnością aktorzy. Obiecali, że wrócą do nas za rok. Trzymamy za słowo
I love Mam Teatr
PREZENTUJE
Wariacje na trzy babeczki
z rodzynkiem !!!
W porozumieniu z Korpusem Dyplomatycznym, Ministerstwem
Rozrywki i Ministerstwem do spraw Słońca i Pogody, prezentujemy tym, co smutek
i troski w radość chcą zamienić:
• Definicję mężczyzny
• Gwałtowną ewolucję anatomii człowieka
• Ideały i dylematy płci odmiennych
• Satyryczne spojrzenie na dominujące nurty obyczajowe, kulturowe i klimatyczne XXI wieku
Czyli wór satyry, bzdur i dziwactw.
Scenariusz: JOLANTA KOMINCZ i HANNA WIWATOWSKA
Reżyseria: KABARET VIS-À-VIS
Sala Jana Pawła II, Marayong, godz.12.30
WSTĘP $30
OBECNOŚĆ OBOWIĄZKOWA