Sydney.pl - voice, video, foto


Jest to portal pokazujący wybrane wydarzenia wśród Polonii sydnejskiej oraz w Polsce.
Będziemy również zamieszczać fotogalerie z miejsc w Sydney i okolic. (Każde zdjęcie powiększa się po kliknięciu na...)
Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy mają coś ciekawego do zaprezentowania.
Strona non profit. Istnieje od maja 2019r
__________________________________________________________________________________________________________________________________

niedziela, 1 października 2023

Adam Gajkowski - Niezależny Kandydat Polonii do Sejmu

______________________
 
 
个 (Jest to link do strony na fb, gdzie zamieszczane są najnowsze wiadomości i informacje.)
 


                                                                                                                                                                                                                                                                                 Ingleburn  18.10.23

Drodzy Przyjaciele,
Rodacy,

Zakończyło się wyzwanie zwane „Niezależny Kandydat Polonii”. 
Dziękuję Wam za trud jaki wnieśliście w naszą wspólną kampanię wyborczą. 
Poświęciliście swój czas i środki, aby ta kampania mogła wystartować. 

Mimo naszych starań nie udało nam się dotrzeć do odpowiedniej ilości Polaków mieszkających poza granicami.

Pragnę Wam z całego serca podziękować za słowa otuchy, poparcie oraz głosy, które oddaliście na mnie. Tych ważnych głosów było 827. 

Szczególne słowa podziękowania należą się Ministrowi Janowi Dziedziczakowi i Posłowi Jarosławowi Krajewskiemu oraz Dyrektorowi Janowi Badowskiemu, za doprowadzenie do tego, że niezależny kandydat Polonii mógł wystartować z listy Prawa i Sprawiedliwości.
 
Dziękuję Zarządowi Światowego Stowarzyszenia Republika Polonia z Panią Prezes Marią Szonert-Binienda na czele, który nominował mnie do startu w wyborach. 

Wybaczcie, że tylko niektórych z Was wymienię z imienia i nazwiska. 

Szczególne słowa podziękowania kieruję do Dyrektor Katarzyny Cegielskiej, Stanisława Śliwowskiego, Ilony Dembowskiej, Piotra Tarnogórskiego, Renaty Cytackiej, Aleksandra Oczaka, Lidii Sokołowskiej-Cybart, Macieja Jarysza, Andrzeja Dłubaka, Anny Wawrzyszko, Tomasza Machury, Marii Byczyńskiej, Piotra Radowskiego, Bożeny i Lecha Makowieckich, Anny i Stanisława Michalkiewiczów i Andrzeja Szudzińskiego.

Proszę Was abyście tymi podziękowaniami podzielili się z tymi, z którymi współpracowaliście na wszystkich kontynentach.

Na ręce ks. Prowincjała Tadeusza Przybylaka składam podziękowania dla Księży z Towarzystwa Chrystusowego, a poprzez o. Dyrektora Tadeusza Rydzyka pragnę podziękować Ojcom Redemptorystom oraz Rodzinie Radia Maryja.

Z dwóch celów jakie sobie postawiliśmy tylko pierwszy został częściowo zrealizowany. W przestrzeni medialnej, udało nam się zostawić informacje o potrzebach i możliwościach Polonii. 
Drugi cel jaki sobie założyliśmy, z dwóch powodów okazał się nieosiągalny. Dziś wiemy, że pięciotygodniowa kampania wyborcza nie mogła okazać się zwycięska, była zbyt krótka. 
Dużym wyzwaniem, był też brak środków na prowadzenie profesjonalnej kampanii wyborczej.

Jeżeli następne wybory okażą się przyspieszonymi z powodu niemożliwości utworzenia stabilnego rządu, a PiS zaproponuje ponownie Polonii miejsce na liście wyborczej, to o ile zostanę wytypowany na niezależnego kandydata Polonii, by nie zaprzepaścić uzyskanej rozpoznawalności, poważnie rozważę udział w przyspieszonej kampanii wyborczej. 

Niemniej trzy warunki będą musiały zostać spełnione: 
1. Utworzenie funduszu wyborczego. 
2. Większa pomoc w dotarciu do mediów Polonijnych jak i tych w Polsce. 
3. Utworzenie Komitetu Wyborczego.

Polonia powinna dostać pisemne zapewnienie władz PiS o miejscu na liście wyborczej. 
Na rok przed wyborami powinien zostać wskazany kandydat Polonii. Od tego momentu powinniśmy rozpocząć nagłaśnianie udziału tej osoby w wyborach. 
W momencie oficjalnego ogłoszenia terminu wyborów powinniśmy mieć gotowy sztab, program wyborczy dla Polonii oraz plan przeprowadzenia kampanii. 

Bez spełnienia tych warunków nie widzę szans na wprowadzenie Niezależnego Kandydata Polonii do Sejmu RP.

Z wyrazami szacunku,
Adam Gajkowski
___________________________________________________________________________________

British Poles


Adam Gajkowski: “Chciałbym, by z głosem Polonii liczono się w Polsce”

Z Adamem Gajkowskim z Australii, niezależnym kandydatem w tegorocznych wyborach do Sejmu i do Senatu RP, spotykamy się w Londynie przy okazji Polonijnego Kongresu “Polska – Wielki Projekt”. Adam Gajkowski był jednym z uczestników panelu zatytułowanego „Polska ponad granicami. Jak Polska może efektywniej wspierać i integrować Polonię?”

Wybory odbędą się w dniu 15 października 2023 roku (niedziela). Adam Gajkowski startuje z listy nr 19, (Warszawa i zagranica) z pozycji nr 20. Ze względu na to, że po raz pierwszy Polacy mieszkający poza Ojczyzną będą mieli szansę wybrania swojego posła, postanowiliśmy poprosić Adama Gajkowskiego o wywiad.

Maria Byczynski, British Poles: Panie Adamie, proszę opowiedzieć naszym czytelnikom coś więcej o sobie. Wiemy, że był Pan aresztowany w komunistycznych czasach i dostał Pan bilet w jedną stronę na wyjazd z Polski.

Adam Gajkowski:
Brałem udział w strajku grudniowym w 1981 roku, reprezentowałem Zakład Remontowy Energetyki w Stoczni Gdańskiej. Zostałem aresztowany, skazany na 3 lata więzienia i i 3 lata pozbawienia praw publicznych przez Sąd Marynarki Wojennej w Gdyni. Po wyjściu z więzienia nie zaprzestałem działalności. Były drobne zatrzymania plus jedno przesłuchanie, które dopełniło czary. Wtedy panowie ubecy próbowali mnie namówić na współpracę.

więcej:
________________________________________________________________________________
 

Z Polonii do Sejmu Rzeczypospolitej

Dnia 24 września 2023 roku w Marayong miało miejsce spotkanie przedwyborcze pana Adama Gajkowskiego, Prezesa Federacji Polskich Organizacji w Nowej Południowej Walii, który został wybrany przez Światowe Stowarzyszenie Republika Polonia jako niezależny kandydat Polonii do Sejmu Rzeczypospolitej. Polonia z całego Świata, która głosuje w okręgu Warszawa i zagranicą ma szansę na wybranie swojego posła. Pan Adam Gajkowski startuje z listy PiS z numerem 20, który symbolizuje 20 milionową Polonię.

Krótka nota biograficzna

Adam Marian Gajkowski urodził 15 kwietnia 1960 roku w Sopocie.

Wydarzenia z Grudnia 1970 ukształtowały jego patriotyczny kręgosłup. Łuna nad miastem, zapłakane oczy mamy, która wróciła ze Stoczni Gdańskiej, gdzie pracowała i czołgi dudniące pod oknami napawały 10-letniego chłopca grozą.

Drugim wydarzeniem, które było swoistym bierzmowaniem to strajki 1976 roku w Radomiu, Ursusie i kilku innych zakładach – w tym w Gdańsku. Nastolatek bierze udział w wygwizdaniu PZPR-u na wiecu zorganizowanym w celu potępienia strajkujących robotników.

Po ukończeniu Technikum Energetycznego z dyplomem Technika Energetyka ze specjalizacją w energetyce cieplnej rozpoczyna pracę w Zakładzie Energetyki Gdańsk, gdzie w sierpniu 1980 roku kieruje strajkiem, co jest konsekwencją przedsierpniowego zaangażowania w działania o charakterze patriotycznym. Następnie zostaje przewodniczącym Założycielskiej Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność.

Po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 r. Adam Gajkowski reprezentuje ZRE Gdańsk w Regionalnym Komitecie Strajkowym w Stoczni Gdańskiej. Po spacyfikowaniu strajków rozpoczyna działalność w antykomunistycznym podziemiu. W marcu 1982 r. zostaje aresztowany i skazany na 3 lata pozbawienia wolności i 3 lata pozbawienia praw publicznych za niezaprzestanie działalności związkowej, na którą oprócz akcji o charakterze antykomunistycznym składały się też działania charytatywne, które polegały na niesieniu pomocy osobom internowanym i skazanym oraz ich rodzinom.

W maju 1985 r. z paszportami z prawem jednokrotnego przekroczenia granicy PRL-u zostaje wraz z żoną, na skutek szykan i tymczasowych aresztowań, zmuszony do opuszczenia Ojczyzny. Od tego czasu mieszka w Sydney w Australii.

Wspomaganie edukacyjnych działań polonijnych

Pierwszymi kapłanami jakich Adam Gajkowski spotkał na australijskiej ziemi byli księża z Towarzystwa Chrystusowego, co przełożyło się na jego zaangażowanie w prace związane z Duszpasterstwem Polonijnym.

Od początków pobytu oo. Paulinów w Australii jest również związany z paulińskim Sanktuarium w Penrose Park. Wykonując niezliczoną ilość drobnych i wielkich prac, począwszy od wydania cegiełki, która pomogła zbierać fundusze na cele związane z paulińskimi potrzebami a skończywszy na napisaniu scenariusza, reżyserowaniu i graniu w Pasji Jezusa Chrystusa, którą po raz pierwszy wystawiono w 1990 roku. Dziś na przedstawienie Męki Pańskiej w Wielki Piątek do Penrose Park przybywa około 4000 osób.

Adam Gajkowski bierze udział i współorganizuje antykomunistyczne demonstracje pod konsulatem PRL-u w Sydney. Po 1989 roku wyraża swój sprzeciw wobec układów z komunistami w Magdalence organizując między innymi protesty pod konsulatem PRL-u w Sydney.

W 10 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego zostaje współwydawcą pisma „Po Prawicy”. Jest też współzałożycielem przedstawicielstwa ROP w Australii i Nowej Zelandii oraz redaktorem i współwydawcą pisma ROP. W 2005 roku współorganizuje obchody 25. rocznicy powstania „S” w Sydney.

Ruch Odbudowy Polski Jana Olszewskiego

W sierpniu 2005 roku zostaje jednym z współzałożycieli Stowarzyszenia Nasza Polonia, któremu przewodzi przez 14 lat. Stowarzyszenie zajmuje się działalnością na rzecz krzewienia polskiej kultury i historii. Członkowie założyciele są byłymi więźniami politycznymi, ich poglądy zawierają się w słowach Bóg, Honor, Ojczyzna. Starają się też pomagać osobom w potrzebie, które zasłużyły się dla Rzeczpospolitej. Między innymi Nasza Polonia zaangażowała się w akcję sadzenia „Dębów Pamięci” i do dnia dzisiejszego uczczono w ten sposób 21 Polskich Oficerów zamordowanych przez sowietów. W 2018 roku Członkowie Stowarzyszenia Nasza Polonia w uznaniu zasług nadają Adamowi Gajkowskiemu tytuł Honorowego Prezesa SNP.

W 2009 r. Adam Gajkowski zostaje koordynatorem Sydneyskiego Społecznego Komitetu Obchodów 25 rocznicy Męczeńskiej Śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.

W roku 2011 Stowarzyszenie Nasza Polonia jak i Adam Gajkowski osobiście zostali na XV Forum Polonijnym uhonorowani przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu medalem Mecenasa WSKSiM.

W lutym 2013 roku Adam zostaje uhonorowany przez Stowarzyszenie Morsko-Gospodarcze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego statuetką „Animus et Semper Fidelis” (Odważny i zawsze wierny).

Inne wyróżnienia to: odznaczony za działalność na rzecz niepodległości Polski Krzyżem Wolności i Solidarności, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Jest też członkiem Korpusu Opozycji Antykomunistycznej, członkiem Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Senacie RP IX kadencji powołanej przez Marszałka Stanisława Karczewskiego we wrześniu 2016 roku.

W 2018 roku zostaje prezesem Federacji Polskich Organizacji w stanie Nowa Południowa Walia.

Jest też współzałożycielem i członkiem zarządu Światowego Stowarzyszenia Republika Polonia – patriotycznej ogólnoświatowej organizacji polonijnej założonej w 2020 roku oraz członkiem editorial board/doradcą Kuryera Polskiego w USA.

Światowe Stowarzyszenie Republika Polonia wybrała Adama Gajkowskiego jako kandydata światowej Polonii do Sejmu Rzeczypospolitej w nadchodzących wyborach 15 października 2023 roku.

Na spotkaniu w Marayong Adam Gajkowski przedstawił swój program działania, jeśli zostanie wybrany do Sejmu jako przedstawiciel światowej Polonii.

Wspomaganie edukacyjnych działań polonijnych

PiS wprowadziło kilka ciekawych rozwiązań dotyczących polonijnej edukacji. Strzałem w dziesiątkę są legitymacje szkolne dla dzieci i młodzieży uczęszczających na zajęcia w polonijnych placówkach edukacyjnych, pozwalające na korzystanie ze zniżek w czasie pobytu w Ojczyźnie. Adam Gajkowski uważa też, że powstanie Instytutu Kolbego, mimo trudnego startu, będzie krokiem we właściwym kierunku. Edukacja polonijna na dobrym poziomie w zakresie języka, historii i kultury ubogaca polonijną młodzież, ale też tworzy polonijną tarczę obronną przeciwko szkalowaniu dobrego imienia Polski i Polaków. Adam jest zdania, że główne potrzeby Polonii w zakresie edukacji to pomoc państwa w utworzeniu w dużych skupiskach polonijnych całotygodniowych szkół oraz dotacje na utworzenie lub utrzymanie katedr języka polskiego na uniwersytetach w krajach zamieszkania Polonii.

Inwestycja w Polonię 21 wieku

Organizacje polonijne są właścicielami domów i klubów zlokalizowanych w wielkich miastach całego świata. Działki są warte kilkanaście, a w niektórych przypadkach kilkadziesiąt milionów dolarów. Zdaniem Adama Gajkowskiego budynki na nich stojące nie spełniają wymogów nowoczesnych standardów. Niejednokrotnie wokół polskich domów i klubów stoją nowoczesne wielokondygnacyjne budynki, na ich tle domy polskie jawią się jak skansen z minionego stulecia.

Inwestycja w Polonię 21 wieku jest jedynym sposobem na to, by zachować i rozwinąć własność polonijną. Państwo Polskie powinno przeznaczyć na ten cel 100 milionów dolarów, by móc wykonać dwie inwestycje w ciągu roku. Nie jest to zapomoga a pożyczka lub gwarancja pożyczki na rozbudowę. Instytucja państwowa stworzyłaby też grupę nadzorującą taką inwestycję składającą się z inżyniera budownictwa, architekta, prawnika i doradcy finansowego. Z sumy, jaka zostanie osiągnięta ze sprzedaży, 5% byłoby dochodem Polski, który między innymi pokrywałby koszty utrzymania grupy nadzorującej. Warunkiem udzielenia takiej pożyczki byłby zapis statutowy uniemożliwiający przez np. 50 lat sprzedanie klubu. W wypadku zaniechania działalności przez organizację polonijną miałaby ona warunek przekazania pomieszczeń klubowych innej organizacji polonijnej. Drugim warunkiem byłby przepis do bezpłatnego udostępniania pomieszczeń klubowych polonijnym szkołom, zespołom folklorystycznym i harcerstwu. Inne organizacje polonijne miałby zagwarantowaną możliwość na 50% wynajęcia sal w celu realizowania swoich zobowiązań statutowych.

Na miejsce starych klubów powstaną nowoczesne wielokondygnacyjne budynki. W 25 piętrowym budynku 20 pięter powinno być sprzedanych, by pokryć zaciągnięty dług na rozbudowę. Cztery piętra to są mieszkania, pomieszczenia biurowe i sklepy do wynajęcia. Przynajmniej jedno piętro to nowoczesne pomieszczenia klubowe. Jeżeli klub znajduje się blisko stacji kolejowej lub w centrum miasta jedno piętro wielokondygnacyjnego parkingu też może być udostępnione jako płatny parking.

Mniej biurokracji - usprawnienie dotacji

Adam Gajkowski proponuje, by organizacje polonijne mogły występować bezpośrednio do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o dotacje, w przypadku małych dotacji nie przekraczających 10 tys. złotych. Podmiot polonijny może zwrócić się o kilka dotacji w jednym roku, ale ogólna suma nie może przekroczyć 30 tys. złotych. Sprawozdanie z wykonania zadania będzie się w takim wypadku ograniczało tylko do merytorycznego opisu z załączonymi zdjęciami lub filmikiem. W przypadku uzasadnionych podejrzeń, że podmiot polonijny nie wykonał prac, do których się zobowiązał, umowa powinna zawierać klauzulę, że taka organizacja musi się szczegółowo rozliczyć. Natomiast każdy wniosek przekraczający powyższe reguły będzie musiał być rozliczony szczegółowo. Także organizacje polonijne korzystające z pomocy polskich fundacji i stowarzyszeń w celu otrzymania grantów będą musiały rozliczać się szczegółowo.

W dniu wyborów, 15 października 2023 roku, kandydatura Adama Gajkowskiego będzie umieszczona na liście nr. 4 pozycja 20.

Głosujmy na Adama Gajkowskiego, kandydata światowej Polonii

Bożena Szymańska 
 
 
_______________________
 

Dzisiaj w Kancelaria Premiera wziąłem udział w spotkaniu naszych Rodaków z całego świata - Kongresie dla Niepodległej zorganizowanym przez Światowe Stowarzyszenie Republika Polonia.
Z rąk Pana Ministra Jan Dziedziczak otrzymałem wyjątkowe wyróżnienie przyznane mi przez Pana Premiera Mateusz Morawiecki - Odznakę Honorową za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą.
Serdecznie dziękuję za docenienie mojej pracy na rzecz naszych Rodaków za granicą!



-- APEL --!!!
Drodzy Bracia - Polonusi Świata !!

Niniejszym Apelem chcę zachęcić Was wszystkich, do wzięcia udziału w październikowych wyborach do Sejmu RP - ale również w wyrażeniu swojego referendalnego głosu w niezmiernie ważnej dla naszej ukochanej Ojczyzny sprawy!..
 
Bowiem jak widzimy, ważą się losy Polski, a w dalszej perspektywie może i świata ?!
Dlatego ważne jest, abyśmy wyrazili swoje zdanie przez powszechny udział w zbliżających się wyborach, po raz pierwszy poprzez swojego "polonijnego" kandydata i aby wreszcie Polonia miała swój głos w polskim Parlamencie, a nasze sprawy - polonijne - były głośno, bezpośrednio i wprost wypowiadane na forum Parlamentu i Polski. 
 
Jest ewenementem, iż my Polacy po raz pierwszy w historii naszego długiego emigranckiego życia dostaliśmy szansę i mogliśmy wystawić swojego przedstawiciela, desygnowanego przez Światowe Stowarzyszenie Republika Polonia -  naszego kolegę  Adama Gajkowskiego, Prezesa Federacji Polskich Organizacji w Australii, w stanie Nowa Południowa Walia.
 
Adam Gajkowski jest bardzo znanym od wielu lat działaczem polonijnym tu w Australii, znanym z odważnych i celnych wypowiedzi odzwierciedlających nasze Polonusów problemy, ale również zwracających uwagę naszym "rządzącym " na ważne sprawy - również wagi światowej - na różnych forach tak światowych jak i krajowych.

Dlatego w imieniu Stowarzyszenia NASZA POLONIA w Australii -- jest to obecnie jedyna najstarsza organizacja zrzeszającą działaczy Solidarności z lat 80-tych, byłych więźniów politycznych, tu na ziemi australijskiej - proszę Was wszystkich, gdziekolwiek na świecie żyjecie, nie bądźcie obojętni i solidarnie wyraźcie swoje poparcie dla Adama Gajkowskiego!!!

Prezes Stowarzyszenia NASZA POLONIA w Australii
Aleksander Oczak

Po. Box 39
Lurnea NSW 2170 -Sydney
Mob.ph. (61- 0491132594\

e;mail :- nasza-polonia@yahoo.com
 

 
 Kochani,

Mam nadzieję, że Adam Gajkowski, szef stowarzyszenia Nasza Polonia z Australii i jego aktywność społeczna jest Wam znana. 

Adam, którego poznałem osobiście i mogę za niego ręczyć - startuje w najbliższych wyborach parlamentarnych. Będzie walczył o mandat poselski - jako przedstawiciel całej Polonii.

Uważam, że Adam Gajkowski - wielki polski patriota, człowiek z przepiękną kartą opozycyjną, w dodatku sprawdzony działacz polonijny - będzie bardzo dobrze reprezentował interesy Polonii w Polsce i Polski na świecie.

Głosować na niego mogą wszyscy Polonusi i Polacy z Warszawy. Przekażecie mój apel do swoich przyjaciół i znajomych w kraju i za jego granicami. Dobrze by było, by reprezentowała was osoba godna, uczciwa i kompetentna.

Pozdrawiam serdecznie!
 

Lech Makowiecki
& „Zayazd”

PS Polecam utwór POLONIA, będący naszym hołdem dla naszych rodaków za granicami:

________________________________________________________________________________________________________