Sydney.pl - voice, video, foto


Jest to portal pokazujący wybrane wydarzenia wśród Polonii sydnejskiej oraz w Polsce.
Będziemy również zamieszczać fotogalerie z miejsc w Sydney i okolic. (Każde zdjęcie powiększa się po kliknięciu na...)
Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy mają coś ciekawego do zaprezentowania.
Strona non profit. Istnieje od maja 2019r
__________________________________________________________________________________________________________________________________

wtorek, 27 kwietnia 2021

Anzac Day w Sydney i w Lake Macquary. Udział Polonii sydnejskiej w uroczystościach 25-26.04.21

____________________________________________________________




W uroczystościach w Canberze wzięli udział: ambasador Polski w Australii - p. Michał Kołodziejski, uczestnicy tegorocznego Rajdu Katyńskiego oraz delegaci australijskiej Polonii.
_____________________

 

Danuta i Bogusław Piotrowscy 

byli na uroczystościach  z okazjii ANZAC DAY - 25.04.21 w Lake Macguarie.
Oto ich fotograficzne i filmowe sprawozdanie z tej uroczystości.










 
_____________________________________________________



Anzac Day is an important special community event celebrated all over Australia on April 25. On this date, millions of Australians commemorate the anniversary of the first significant military pairing of Australian and New Zealand forces fighting together during the First World War.


Dziesiątki tysięcy ludzi uczestniczyło w uroczystościach nad oceanem, tu North Bondi... 
...oraz uroczystości i marsz w City Sydney.

______________________________________________________

W corocznym marszu z okazji Anzac Day, na którym zawsze jest polska delegacja i w tym roku uczestniczyli Polacy. 
W nieco skromniejszej liczbie, ponieważ w tym samym czasie odbywał się Rajd Katyński, w którym rokrocznie bierze udział wielu przedstawicieli sydnejskiej Polonii.


Zdjęcia ze strony: 
SPK Sub-branch No.1 / Koło Nr. 1 Sydney Australia

https://www.facebook.com/SPKSYDNEY
__________________________________________________

A tak uczcili Anzac Day harcerze z Sydney - z hufca Polesie i hufca Kraków. W kaplicy polskiego ośrodka w Marayong.





________________________________________________________________________________

The Last Post grał na gitarze elektrycznej, The Last Post jakiego nigdy wcześniej nie słyszałeś  Muzyk z Woodford - Shane Bielski, podłączył dziś swoją gitarę elektryczną do wzmacniacza o świcie, aby zagrać to wykonanie dla swoich sąsiadów biorących udział w Light Up The Dawn. 

Zrobił to w zeszłym roku, kiedy COVID zmusił wszystkich Australijczyków do upamiętnienia Anzac Day z ich podjazdów. Nabożeństwo świtu powróciło w tym roku, ale nadal miał publiczność, około 20 sąsiadów na zewnątrz, którzy złożyli swoje wyrazy szacunku. 
„Biorąc pod uwagę, że nabożeństwo o świcie odbyło się w tym roku, byłem zaskoczony, że tak wielu chciało, żebym zrobił to ponownie” - powiedział Shane.

 

Wiadomość o naszym rodaku podało ABC Brisbane na fb.
_____________________________________________________________


Scott Morrison calls for Anzac Day services to return to normal


____________________________________________________________________

Dziadek Bogusława Piotrowskiego - autora sprawozdania z Lake Macquarie 

Tomasz Pilujski 

Powstaniec Wielkopolski, później ułan stacjonujący na Polesiu w Pulku Ułanów Wielkopolskich. Uczestnik kampanii wrześniowej, podczas okupacji współpracował z podziemiem na wschodnich rubieżach, aresztowany wraz z całą rodziną spędził resztę wojny w obozie koncentracyjnym Grossrosen. 
Po wyzwoleniu wrócił do swoich stron rodzinnych w Wielkopolsce.


Mieszkał i pracował w Krotoszynie, gdzie był kierownikiem przychodni do 1968 roku, potem przeniósł się wraz z Bogusia babcią do Wrocławia gdzie zmarł w 1973 roku.
_________________________________________________________


Australijczyk, który walczył o naszą wolność

– Dawniej przypuszczałem, że najlepszymi żołnierzami świata są Australijczycy. Dziś zdanie zmieniłem, są nimi Polacy – to słowa Edwarda Waltera Smitha, jedynego Australijczyka, który wziął bezpośredni udział w Powstaniu Warszawskim. Smith był też pierwszym obcokrajowcem, który otrzymał za walkę w tym antyniemieckim zrywie Krzyż Powstańczy.
Przed wojną pracował w Australii jako barman. O tym, że w sierpniu 1944 roku znalazł się w okupowanej przez Niemców Warszawie przesądził przypadek.
W 1941 roku, jako żołnierz Korpusu Australii i Nowej Zelandii (ANZAC Corps), walczył w bitwie o Kretę. Trafił do niewoli. Przetrzymywany w dwóch niemieckich obozach jenieckich na terenie okupowanej Polski, za każdym razem z nich uciekał. Wstąpił w szeregi Armii Krajowej. W sierpniu 1944 roku chwycił za broń, aby walczyć o oswobodzenie Warszawy z rąk Niemców.
– Walczycie wspaniale. W żadnym kraju na świecie nie ma takiej młodzieży. W Anglii na pewno nie znajdzie się 12-letni chłopiec, który byłby za bohaterstwo odznaczony Krzyżem Walecznych. To jest możliwe tylko w Polsce – mówił w trakcie walk "Rzeczpospolitej Polskiej".
Po wojnie Smith wrócił do Australii, ale Polacy o nim nie zapomnieli. W latach 80. odnalazła go australijska Polonia i to za jej sprawą australijski weteran otrzymał za swą waleczność Krzyż Powstańczy.
Walter Edward Smith to – obok Witolda Pileckiego, działaczy Rady Pomocy Żydom „Żegota” i Rodziny Ulmów z Markowej – jeden z bohaterów wystawy „Time for Heroes”, która jest wspólnym dziełem organizacji Pilecki Project Committee i IPN. Ekspozycja była prezentowana w Perth w Australii w 2018 roku.

Fot. Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego
Wiadomość podał na fb Instytut Pamięci Narodowej


_________________________________________________________________________________________________