____________________________________________________________
W uroczystościach w Canberze wzięli udział: ambasador Polski w Australii - p. Michał Kołodziejski, uczestnicy tegorocznego Rajdu Katyńskiego oraz delegaci australijskiej Polonii.
_____________________
Danuta i Bogusław Piotrowscy
byli na uroczystościach z okazjii ANZAC DAY - 25.04.21 w Lake Macguarie.
Oto ich fotograficzne i filmowe sprawozdanie z tej uroczystości.
_____________________________________________________
Dziesiątki tysięcy ludzi uczestniczyło w uroczystościach nad oceanem, tu North Bondi...
...oraz uroczystości i marsz w City Sydney.
______________________________________________________
W corocznym marszu z okazji Anzac Day, na którym zawsze jest polska delegacja i w tym roku uczestniczyli Polacy.
W nieco skromniejszej liczbie, ponieważ w tym samym czasie odbywał się Rajd Katyński, w którym rokrocznie bierze udział wielu przedstawicieli sydnejskiej Polonii.
https://www.facebook.com/SPKSYDNEY
Tomasz Pilujski
__________________________________________________
A tak uczcili Anzac Day harcerze z Sydney - z hufca Polesie i hufca Kraków. W kaplicy polskiego ośrodka w Marayong.
________________________________________________________________________________
The Last Post grał na gitarze elektrycznej, The Last Post jakiego nigdy wcześniej nie słyszałeś Muzyk z Woodford - Shane Bielski, podłączył dziś swoją gitarę elektryczną do wzmacniacza o świcie, aby zagrać to wykonanie dla swoich sąsiadów biorących udział w Light Up The Dawn.
Zrobił to w zeszłym roku, kiedy COVID zmusił wszystkich Australijczyków do upamiętnienia Anzac Day z ich podjazdów. Nabożeństwo świtu powróciło w tym roku, ale nadal miał publiczność, około 20 sąsiadów na zewnątrz, którzy złożyli swoje wyrazy szacunku.
„Biorąc pod uwagę, że nabożeństwo o świcie odbyło się w tym roku, byłem zaskoczony, że tak wielu chciało, żebym zrobił to ponownie” - powiedział Shane.
Wiadomość o naszym rodaku podało ABC Brisbane na fb.
_____________________________________________________________
____________________________________________________________________
Dziadek Bogusława Piotrowskiego - autora sprawozdania z Lake Macquarie
Tomasz Pilujski
Powstaniec Wielkopolski, później ułan stacjonujący na Polesiu w Pulku Ułanów Wielkopolskich. Uczestnik kampanii wrześniowej, podczas okupacji współpracował z podziemiem na wschodnich rubieżach, aresztowany wraz z całą rodziną spędził resztę wojny w obozie koncentracyjnym Grossrosen.
Po wyzwoleniu wrócił do swoich stron rodzinnych w Wielkopolsce.
Australijczyk, który walczył o naszą wolność
Mieszkał i pracował w Krotoszynie, gdzie był kierownikiem przychodni do 1968 roku, potem przeniósł się wraz z Bogusia babcią do Wrocławia gdzie zmarł w 1973 roku.
_________________________________________________________
– Dawniej przypuszczałem, że najlepszymi żołnierzami świata są Australijczycy. Dziś zdanie zmieniłem, są nimi Polacy – to słowa Edwarda Waltera Smitha, jedynego Australijczyka, który wziął bezpośredni udział w Powstaniu Warszawskim. Smith był też pierwszym obcokrajowcem, który otrzymał za walkę w tym antyniemieckim zrywie Krzyż Powstańczy.
Przed wojną pracował w Australii jako barman. O tym, że w sierpniu 1944 roku znalazł się w okupowanej przez Niemców Warszawie przesądził przypadek.
W 1941 roku, jako żołnierz Korpusu Australii i Nowej Zelandii (ANZAC Corps), walczył w bitwie o Kretę. Trafił do niewoli. Przetrzymywany w dwóch niemieckich obozach jenieckich na terenie okupowanej Polski, za każdym razem z nich uciekał. Wstąpił w szeregi Armii Krajowej. W sierpniu 1944 roku chwycił za broń, aby walczyć o oswobodzenie Warszawy z rąk Niemców.
– Walczycie wspaniale. W żadnym kraju na świecie nie ma takiej młodzieży. W Anglii na pewno nie znajdzie się 12-letni chłopiec, który byłby za bohaterstwo odznaczony Krzyżem Walecznych. To jest możliwe tylko w Polsce – mówił w trakcie walk "Rzeczpospolitej Polskiej".
Po wojnie Smith wrócił do Australii, ale Polacy o nim nie zapomnieli. W latach 80. odnalazła go australijska Polonia i to za jej sprawą australijski weteran otrzymał za swą waleczność Krzyż Powstańczy.
Walter Edward Smith to – obok Witolda Pileckiego, działaczy Rady Pomocy Żydom „Żegota” i Rodziny Ulmów z Markowej – jeden z bohaterów wystawy „Time for Heroes”, która jest wspólnym dziełem organizacji Pilecki Project Committee i IPN. Ekspozycja była prezentowana w Perth w Australii w 2018 roku.
Fot. Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego
Wiadomość podał na fb Instytut Pamięci Narodowej
_________________________________________________________________________________________________