Sydney.pl - voice, video, foto


Jest to portal pokazujący wybrane wydarzenia wśród Polonii sydnejskiej oraz w Polsce.
Będziemy również zamieszczać fotogalerie z miejsc w Sydney i okolic. (Każde zdjęcie powiększa się po kliknięciu na...)
Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy mają coś ciekawego do zaprezentowania.
Strona non profit. Istnieje od maja 2019r
__________________________________________________________________________________________________________________________________

niedziela, 12 lutego 2023

2023 Rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego

cdn.
__________________________________
 
 
  
Przedmowa do wydania polskiego dzieła Lecha Paszkowskiego o Strzeleckim, wydanej po angielsku w 1997 roku.

Paweł Edmund Strzelecki (1797-1873) – podróżnik, naukowiec i filantrop – jest nadal mało znany w Polsce i na świecie. Krótko po jego śmierci w Londynie garść własnych wspomnień opublikowała w zaborze pruskim jego kuzynka, Narcyza Żmichowska. Pytanie brzmi – na ile pożyteczne były te plotkarsko- -zaściankowe wspominki? Chyba raczej narobiły szkód, musiał je potem naprawiać wielki biograf Strzeleckiego, Wacław Słabczyński.

Jego książka Paweł Edmund Strzelecki: podróże – odkrycia – prace została wydana w 1957 roku i wypełniła oczywistą lukę. Potem niestety nastała długa cisza. Zabrakło dalszych publikacji. Jedyną nowością mogły być echa dwóch australijskich książek… o ile dotarły do Polski. Pierwszą była wydana w roku 1953 The Count: A Life of Paul Edmund Strzelecki. Adventurer and Scientist autorstwa Geoffreya Rawsona. Był on synem prominenta, sir Harry’ego Holdswortha Rawsona, admirała i byłego gubernatora Nowej Południowej Walii. Geoffrey, pasjonat historii, książkę napisał ciekawie (choć trochę powierzchownie) i bez wątpienia z dobrymi intencjami.

Natomiast o dobrych intencjach nie ma mowy w przypadku drugiej książki: In a Dark Glass (1961), która była po prostu paszkwilem. Jej autorka, Helen Heney, to też dziecko prominentów. Jej ojcem był Thomas William Heney, redaktor „The Sydney Morning Herald”, a jej dziadkiem parlamentarzysta Herenry Gullett. Z kolei jej wujek to sir Henry Somer Gullett, parlamentarzysta i minister w gabinecie premiera Roberta Menziesa. Helen, panienka ze świecznika, jeszcze przed II wojną światową spędziła w Polsce kilka lat, podróżowała śladami Strzeleckiego. Nic dziwnego, że pracę magisterską (na Uniwersytecie w Sydney) napisała na temat odkrywcy Góry Kościuszki. Tak więc australijski czytelnik miał prawo się spodziewać, że wydana w 1961 roku biografia Strzeleckiego In a Dark Glass będzie księgą ze wszech miar rzetelną.

Niestety, nie była. Co gorsza, była popularna, a wychowało się na niej kilka pokoleń australijskich dyplomatów i dziennikarzy. Efekty szkód wyrządzonych przez Heney odczuwalne są do dziś. Tymczasem Polska wciąż żyła książką Słabczyńskiego. Jakoś nikt nie zwracał uwagi, że po pięćdziesięciu latach jej treść się zdezaktualizowała. Przez wiele lat na scenie literackiej nie pojawił się nowy „Słabczyński”. Na szczęscie w Australii pojawił się inny entuzjasta Strzeleckiego. To Lech Paszkowski, autor książki Sir Paul Edmund de Strzelecki: Reflections on His Life będącej owocem prawie czterdziestoletnich badań i dociekań.
 
 wiecej:
___________________________________


_________________________

 
______________________________
   
____________________________

„The Count”
czyli o Pawle Edmundzie Strzeleckim
Anna Habryn Perth


Nazywany był „na salonach” – z powodu trudnego do wymówienia nazwiska – krótko: „The Count”, czyli „hrabia”.
Był polskim szlachcicem, z senatorskiej rodziny.

Gdybyśmy chcieli zrobić film o jego życiu, to objąłby on całą panoramę życia Europy, Australii i wiktoriańskiej Anglii w I połowie XIX wieku, a nawet dalej, bo Strzelecki zmarł w roku 1873, w wieku 76 lat. Miał życie długie i ciekawe, choć nie był ani poszukiwaczem przygód, ani żołnierzem. Był emigrantem, podróżnikiem i naukowcem.
Dążył do spełnienia życiowej misji, do odbicia swojego piętna na losach świata.

Strzelecki wierzył w potęgę ludzkiego rozumu i cywilizacji technicznej, głosił potrzebę racjonalnego użytkowania ziemi przez człowieka, wierzył w sprawiedliwość społeczną i równe prawa wszystkich ludzi, w tym również Indian, Aborygenów i Polinezyjczyków.

Mówił o tym głośno i miał równie wielu przeciwników, jak przyjaciół.

więcej:
http://mtkosciuszko.org.au/polski/the-count.htm
____________________________

Edmundzie podróżniku - śpiewa Asia Łunarzewska

 
________________________

Paweł Edmund Strzelecki – człowiek, który zastał siebie sławnym


Strzelecki to pierwszy Polak, który okrążył świat, by go badać. Nigdy wcześniej i nigdy później żaden Polak nie odwiedził tylu miejsc, dokumentując, badając i tworząc mapy. Jednak jego podróż była nie turystyką, ale autentycznym powodem zmian na lepsze całych regionów. Zarówno pod względem gospodarczym jak i finansowym.

ekantor.pl

https://ekantor.pl/pawel-edmund-strzelecki-czlowiek-ktory-zastal-siebie-slawnym/?args
___________________________

ekantor.pl

 

Romantycznie zakochany w Aleksandrze czy w sobie samym?

Miłość Strzeleckiego do Adyny jest co najmniej tajemnicza, by nie powiedzieć dziwna.

Paweł Edmund Strzelecki korespondował z Adyną ponad 20 lat. Opisywał jej ze szczegółami swoje podróże i choć zachowało się niewiele listów z tamtego okresu, wiemy na pewno, że córka Adama Turno pozostała na tyle wierna Strzeleckiemu, że nigdy nie wyszła za mąż.
 Co więcej najpewniej wierzyła w zapewnienia ukochanego o wspólnej przyszłości, na którą jednak badacz nigdy się nie zdecydował. 
Najpierw podróżował po całym świecie, a później tłumaczył się sytuacją finansową. Być może spotkali się w Paryżu w okolicy 1884 roku czy w Genewie dwadzieścia lat później. 
Nie zmienia to faktu, że romantyczna miłość nie sprostała połączeniu szalonego życia wyższych sfer, jakie prowadził Strzelecki ze środowiskiem elity ziemiańskiej, w którym do końca życia obracała się Adyna.


Więcej pod linkiem wyżej.
_______________________________

 

_________________________

O dwóch Piotrach Strzeleckich opowieść UPDATED
Ernestyna Skurjat-Kozek

Nieczęsto się zdarza w historii, aby w jednym miejscu (Wielkopolsce) i jednym czasie (19 wiek) i żyli dwaj Piotrowie Strzeleccy, którzy w późniejszym czasie przyczynili się do powstania genealogicznego bałaganu. 

Kto mógł być twórcą tego bałaganu, czy mówiąc wprost, manipulacji? Prawdopodobnie była to grupa osób uważających się za potomków (i spadkobierców) Piotra, brata Pawła. Kiedy zdali sobie sprawę, że nie są potomkami brata Wielkiego Podróżnika, stanęli na głowie, aby zrobić użytek z drugiego Piotra, tego z Mogilna.

Jako się rzekło, Piotrów Strzeleckich było dwóch.Właśnie ten temat zapowiadalismy! Pierwszy z nich, syn Franciszka i Anny z Raczyńskich, to starszy brat Pawła Edmunda, rezydujący w Trzemesznie. Drugi to Piotr, syn Michała i Katarzyny, mieszkaniec Mogilna. 
Popatrzmy, co mówią metryki sprowadzone przeze mnie z Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

wiecej: 
__________________________

Napisał o tym także - PORTAL POLONII W WIKTORII
 
Finał kontrowersji genealogicznych | cz. 1


Prezentujemy pierwszą część wyników śledztwa dr Ernerstyny Skurjat-Kozek z Kosciuszko Heritage Inc. dotyczących Piotrów Strzeleckich. Który z nich okazał się być prawdziwym krewnym Pawła Edmunda Strzeleckiego?

więcej:
____________________________

Urwany serial: Ostatnie dni Strzeleckiego

Ernestyna Skurjat-Kozek


W niedalekiej przeszłości, w covidowej ciszy, izolacji i bezruchu napisałam kilkunastoodcinkowy serial pt. Ostatnie dni Strzeleckiego, w którym wykorzystałam od lat zbierane materiały, głównie z archiwalnej prasy brytyjskiej i polskiej.
Serial urwał się nagle, widać życie wróciło do normy i trzeba było zacząć działać, a nie szperać w archiwach.

Teraz, w Roku Strzeleckiego trzeba koniecznie ten serial dokończyć, bo tym razem to sprawa priorytetowa. Zanim zacznę dopisywać kolejne odcinki, muszę najpierw wycofać odcinek pod tytułem "Pryszczata genealogia" i napisać go na nowo, w świetle badań genealogicznych, które przeprowadziłam we współpracy z Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. 
Okazało się bowiem, że co innego opowiadają "potomkowie" i kandydaci na spadkobierców Strzeleckiego, a co innego znajdujemy w konkretnych dowodach, jakimi są metryki chrztu, ślubu i śmierci.Czas nareszcie się dowiedzieć "who is who".

wiecej i linki do serialu:

https://www.zrobtosam.com/PulsPol/Puls3/index.php?dzial=1&sekcja=1&arty_id=22448

______________________________

Nastolatka o Strzeleckim

ESK


Podkusiła mnie Joanna Kucyper, aby w Roku Strzeleckiego (mija 180 rocznica odkrycia Mt Kosciuszko) przypomnieć piosenkę, jaka miała swoją premierę na Pierwszym Festiwalu Kosciuszkowskim w Jindabyne w kwietniu 2007 r. 
Najpierw odszukałam w przepastnych archiwach piosenkę o Strzeleckim, jaką napisała i skomponowała 13-letnia wówczas Olivia Kierdal. 
Wypada dodać, że tekst napisała wspólnie ze swą starszą siostrą Karoliną. 

Piosenka w miarę łatwo dała się wytropić, natomiast trudniejszym sie okazało szukanie historycznych zdjęć. Jak wyglądała śliczna Olivka w roku 2011 wiemy dokładnie z artykułu w Pulsie, gdzie zapowiadalismy, że Olivia wystąpi na Festiwalu Polskim w Darling Harbour. 
W normalnych czasach na przekopanie się przez miliardy zdjęć z tysięcy minionych imprez trzeba byłoby wziąć day off - na szczęście/nieszczęście mamy czasy nienormalne i możemy spokojnie, bez pospiechu kopać w archiwach. No i tak mi zleciał cały dzieńi pół nocy.

Posłuchaj. Olivia Kierdal piosenka "Strzelecki" nagranie archiwalne z 2007 roku

więcej:
______________________________

"Strzelecki" pod polonijne strzechy


Nareszcie mamy polski przekład wielkiego dzieła Lecha Paszkowskiego „Paweł Edmund Strzelecki: podróżnik, odkrywca, filantrop”.Książka została przetłumaczona w Poznaniu i opublikowana przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Tu link, jak można książkę zamówić online:

____________________________

Strzelecki: 150 lat później

Andrzej Kozek

FRAGMENT DŁUŻSZEGO OPRACOWANIA: Wydaje się, że kulminacją tych petycji było wystąpienie Prezesa dra J. Rygielskiego w lutym 2006 r. przed Productivity Comission Federalnego Parlamentu na posiedzeniu dotyczącym Conservation of Historic Heritage Places. W tym okresie wszelkie protesty Polonii sprzeciwiające się zmianie nazwy Góry mogły być traktowane tylko jako szum medialny, podobnie zresztą jak i samo wystąpienie Georga Martina w 2000 r. Albowiem do 2019 r. nie została uruchomiona żadna formalna procedura domagająca się podwójnej nazwy dla Góry Kościuszki lub zmiany nazwy.


więcej:
_______________________________

ROK STRZELECKIEGO 2023– ZARYS PROGRAMU W JĘZYKU POLSKIM KHI – Kosciuszko Heritage Inc


Styczeń 2023 - oficjalne ogłoszenie roku 2023 Rokiem P.E. Strzeleckiego 

Styczeń-luty 2023 wizyta w Australii profesorów z Irlandii, którzy kilka lat temu opracowali dla Ambasady RP w Dublinie wystawę o humanitarnej działalności P.E. Strzeleckiego w Irlandii. Prof. Emily Mark-FitzGerald (University College Dublin) & Prof. Peter Gray (Queen’s University Belfast) są stypendystami „2022 O’Donnell Irish Studies Fellowship” na Uniwersytecie Melbourneńskim. Ich wykład publiczny na temat Strzeleckiego wygłoszony będzie na Uniwersytecie Melbourneńskim we wtorek 7 lutego o 16:30, szczegóły pod linkiem https://www.zrobtosam.com/PulsPol/Puls3/index.php?sekcja= 1&arty_id=22463 

W Sydney planujemy spotkanie z nimi 17 lub 18 lutego. Jest duża szansa, że dostojni goście przyjdą nam z pomocą w ogłaszaniu planowanego przez nas Międzynarodowego Konkursu „In the spirit of Strzelecki”.Kontakt: Emily.mark@ucd.ie oraz p.h.gray@qub.ac.uk Luty 2023 – współpracująca z nami Szkoła im. P.E. Strzeleckiego w Melbourne ogłasza konkurs pod patronatem UJ; ogłoszenie wyników planowane na listopad 2023. Będziemy wspierac tę inicjatywę medialnie i organizacyjnie.

 Informacje: melbournepolishschool@gmail.com 

W połowie lutego br. PCCV planuje Konferencję Liderów w Ballarat, gdzie wygłoszony będzie specjalny wykład na temat P.E. Strzeleckiego. Planowany jest też konkurs dla dzieci i seniorów. Informacje: bozena.iwanowski@pccv.org.au

Cały program znajdziecie pod linkiem:

__________________________

Rok Strzeleckiego 2023 | zarys programu obchodów


Kosciuszko Heritage Inc. (KHI) prezentuje program obchodów Roku Strzeleckiego:

styczeń 2023

Oficjalne ogłoszenie roku 2023 Rokiem P. E. Strzeleckiego.

styczeń – luty 2023

Wizyta w Australii profesorów z Irlandii, którzy kilka lat temu opracowali dla Ambasady RP w Dublinie wystawę o humanitarnej działalności P. E. Strzeleckiego w Irlandii. Prof. Emily Mark-FitzGerald (University College Dublin) i Prof. Peter Gray (Queen’s University Belfast) są stypendystami „2022 O’Donnell Irish Studies Fellowship” na Uniwersytecie Melbourneńskim. Ich ogólnodostępny wykład na temat Strzeleckiego wygłoszony będzie na Uniwersytecie Melbourneńskim we wtorek 7 lutego o 16:30.

więcej:

Opracowała Ernestyna Skurjat-Kozek, Prezes Kosciuszko Heritage Inc.
Sydney, 7 grudnia 2022 (updated 20 stycznia 2023)

Jest to wstępny projekt obchodów Roku Strzeleckiego, który może ulec zmianom lub odwołaniu wskutek ew. grantowych restrykcji finansowych.
_______________________

Sejm ustanowił 2023 Rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego

DZIEJE.PL
PORTAL HISTORYCZNY

Sejm ustanowił w piątek 2023 Rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego. W uchwale podkreślono, że Strzelecki to "wybitny badacz, podróżnik, odkrywca i filantrop, pierwszy Polak, który okrążył indywidualnie kulę ziemską w celach naukowych".

Za uchwałą opowiedziało się 438 posłów, nikt nie był przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

"W 2023 roku przypada 150. rocznica śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego, wybitnego badacza, podróżnika, odkrywcy i filantropa, pierwszego Polaka, który okrążył indywidualnie kulę ziemską w celach naukowych. Nazwiskiem Pawła Edmunda Strzeleckiego zostało nazwanych wiele obiektów geograficznych w Australii, a on sam trwale wpisał się w jej historię" - głosi uchwała Sejmu.
wiecej:
__________________________________________

SEJM
Rzeczypospolitej Polski

Sejm wybrał patronów roku 2023

Rok 2023 będzie Rokiem Wojciecha Korfantego, Pawła Edmunda Strzeleckiego, Aleksandra Fredry, Aleksandry Piłsudskiej, Maurycego Mochnackiego, Jadwigi Zamoyskiej i Jerzego Nowosielskiego. Sejm podjął uchwały ustanawiające patronów nadchodzącego roku.


W 2023 r. przypada 150. rocznica śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego. Był on wybitnym badaczem, podróżnikiem, odkrywcą i filantropem. Jako pierwszy Polak okrążył indywidualnie kulę ziemską w celach naukowych – napisali posłowie w uchwale. Jego podróż dookoła Ziemi rozpoczęła się w 1834 r. Najpierw badał tereny dzisiejszych Stanów Zjednoczonych, Kanady i Meksyku – nad jeziorem Ontario odkrył do dziś eksploatowane złoża rud miedzi. Kolejne badania prowadził w Ameryce Południowej: w Brazylii, Urugwaju i Chile. Kolejnymi eksplorowanymi przez Pawła Edmunda Strzeleckiego rejonami były Polinezja i Hawaje oraz Australia, Nowa Zelandia i Tasmania. Tam również dokonał wielu odkryć: badał Wielkie Góry Wododziałowe, a najwyższy szczyt kontynentu australijskiego nazwał Mount Kościuszko, na cześć przywódcy insurekcji z 1794 r. Odkrył i nazwał także najżyźniejszy rejon rolniczy Australii – Gippsland. Po powrocie do Europy w 1843 r. opublikował wyniki swoich badań. Ostatecznie osiadł w Zjednoczonym Królestwie, gdzie został członkiem prestiżowych towarzystw naukowych, angażował się także w działania dobroczynne, m.in. działając na rzecz dożywiania dzieci w okresie Wielkiego Głodu w Irlandii.

więcej:
________________________________________________________________________________________________________